Бердичів

міська рада

Годиною державності «За єдність України» відзначили у Бердичеві День соборності (фото)

22 січня у приміщенні Центральної міської бібліотеки та молодіжного центру «М-Формація» відзначили День соборності України. Присутні на загальноміській годині державності «За єдність України» говорили про події 1919 року, під час яких проголосили Акт Злуки між Українською Народною Республікою (УНР) та Західноукраїнською Народною Республікою (ЗУНР). Окрім того, згадували 22 січня 1918-го, коли прийняттям IV Універсалу Центральної Ради утверджувалася повна незалежність УНР.

Україна – держава, багата своєю історією, природою, піснею, своїми працелюбними й мудрими людьми, нагадали учасники дійства – представники «М-Формації», Центру позашкілля ім. О. Разумкова та міського Палацу культури: вони пишаються тим, що українці, і що так само, як їхні пращурі, відчувають поклик рідної землі – на ній бо живуть, навчаються, працюють, творять. Поділені упродовж століть українці мріяли про власну державу – незалежну, єдину та соборну, зазначили на заході, і щороку, 22 січня, незалежна, єдина та соборна Україна з вдячністю віддає шану тим своїм синам і донькам, котрі боролися за її відродження – від часів Київської Русі і до сьогоднішніх Героїв-Захисників України.

1 грудня 1918 року у Фастові був підписаний Передвступний договір про майбутнє об’єднання двох республік. Цей договір став першим і основним актом соборності та викликав схвалення українського загалу. 22 січня 1919 року на Софійській прощі, біля пам’ятника гетьману Богдану Хмельницькому, у присутності десятків тисяч киян лідери УНР і повноважна делегація ЗУНР заявили про свій непохитний намір збудувати єдину соборну Українську державу. З-поміж іншого, в Акті Злуки проголошувалося: «Однині воєдино вливаються століттями відірвані одна від одної частини Єдиної України, Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили, і за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина, незалежна Українська Республіка». Сталося так, що дві роз’єднані до цього республіки так і не змогли утворити єдиний державний організм: вважається, що важке воєнне та економічне становище плюс взаємна недовіра політиків перемогли політичну мудрість та патріотизм творців Акту Злуки. Через кілька місяців після того, як було проголошено про утворення єдиної Української Народної Республіки, більшовики захопили Київ. Східну Галичину окупувала Польща, а Закарпаття – Чехословаччина.

Детально про перебіг 22 січня 1919 року у столиці присутнім нагадав депутат Бердичівської міської ради Василь Толочко. Молодь, переконаний, має знати прізвища Бачинського, Цегельського, Вінниченка, Швеця й інших поборників соборної України. З-поміж іншого, депутат акцентував увагу на тому, що рішення про об’єднання двох республік виходило не від окремої групи чи то з УНР, чи з ЗУНР – даний процес мав легітимний, нормативний характер. Звернув Василь Толочко увагу і на той факт, що попередньо влада УНР всіляко допомагала ЗУНР – підтримувала військовими та фінансово, відправляла сотні й сотні вагонів із цукром, зерном, збіжжям, продуктами. Так, тодішні керманичі обох республік мали різні погляди і певні протиріччя, проте в одному були одностайні – Україна повинна бути соборною. Чи збулося те, про що мріялося? ХХІ сторіччя, травень 2014-го-січень 2015-го, Донецький аеропорт. За соборну й незалежну Україну у ньому на смерть стояли хлопці зі Львова, Дніпра, Кропивницького, Кривого Рогу, Хмельницького, Луганська, Донецька – з усієї країни. Бердичівляни Сергій Сідлецький та Олександр Питель поклали там свої життя…   

Не ставали на коліна сторіччя тому, не стаємо й сьогодні, констатують учасники години державності: за незалежність і територіальну цілісність Батьківщини піднялася патріотична еліта нації, найкращі сини й доньки української землі, серед яких чимало бердичівлян. Пам’ятати про незліченні жертви співвітчизників, покладені на вівтар української незалежності, соборності, державності, закликають у Бердичеві. І додають: лише в єдності дій та в соборності душ українці зможуть досягнути величної й справедливої мети – побудови вільної і демократичної України. І допоможе їм у цьому Господь. У рамках відзначення Дня соборності відбулося покладання квітів до Меморіалу «Слава Героям!», пам’ятника Тарасу Шевченку та до меморіальної дошки В’ячеславу Чорноволу.

Останні новини