Бердичів

міська рада

Медики – журналістам про коронавірус

Станом на 10:00 16.03.2020 р. в Україні зафіксовано два нові випадки інфікування коронавірусом (COVID-19 лабораторно підтвердили у двох мешканок Чернівецької області). Тобто, на сьогодні отримано 5 позитивних результатів на COVID-19 (4 – у Чернівецькій обл., 1 (летальний) – у Житомирській). Про це інформує сайт МОЗ України, про це інформували представників бердичівських ЗМІ на спеціально скликаній прес-конференції, присвяченій темі коронавірусу.

У Бердичеві COVID-19 наразі не зафіксовано, а ситуація з захворюваністю на грип та ГРВІ керована і стабільна, доповіла директорка КНП «Бердичівська міська лікарня» Лариса Бабікова. Для того, аби вірус не поширювався, кожному з містян потрібно турбуватися про своє здоров’я, нагадала лікарка, і враховувати той факт, що по відношенню до будь-яких захворювань існують групи ризику. У першу чергу, відзначила, це стосується осіб старшого віку, тож вона звертається до бердичівлян за відсутності гострої потреби не виходити на вулицю та не відвідувати місця масового скупчення. Стосується це і візитів до медичних закладів, звернула увагу Лариса Бабікова: якщо спостерігається підвищена температура, нежить, першіння у горлі, необов’язково йти до інфекційного чи приймального відділень – насамперед, потрібно зв’язатися зі своїм сімейним лікарем у телефонному режимі та дотримуватися вимог самоізоляції. Це убезпечить як самого хворого, так і оточуючих.

Лікарні з міського бюджету було виділено 305,0 тис. грн. – на придбання засобів індивідуального захисту, медикаментів та дезінфікуючих засобів, нагадала керівниця лікарні. На сьогодні закуплено необхідну кількість засобів індивідуального захисту (на суму 195,0 тис. грн.), на 110,0 тис. грн. придбано лікарські та дезінфікуючі засоби. Втім, зауважила, беручи до уваги ситуацію у країні в цілому, є потреба додатково закупити усі вищеозначені засоби.

Виходячи з розробленого у лікарні алгоритму дій у випадку поступлення хворих на коронавірус, продовжила Лариса Бабікова, до інфекційного відділення потрібно закупити кисень та апарат штучної вентиляції легень. У закладі нараховується 16 таких апаратів, але частина обладнання застаріла.

У лікарні розглядають можливість зменшення скупчення людей у поліклініці та у приймальному відділенні, зазначила директорка підприємства, також збираються переглянути роботу денного стаціонару, фізіотерапевтичного відділення та відділення лікувальної фізкультури. Перегляду підлягатиме й виконання планових хірургічних втручань. Окрім того, у планах – перемовини з керівництвом районної лікарні: враховуючи відсутність у ній інфекційного відділення, тамтешня адміністрація має бути готовою у будь-якій ситуації забезпечити надання медичної допомоги та нагляд за пацієнтами.

Спільно з сімейними лікарями та акушерами-гінекологами фахівці повинні будуть приділити увагу вагітним жінкам, котрі відвідують жіночу консультацію та проходять ультразвукове дослідження. Тут також необхідний зв’язок із сімейним лікарем та акушером-гінекологом. Окремо Лариса Бабікова пропонує відмовитися від самостійного призначення собі лабораторних досліджень – для цього теж існує сімейний лікар.

Іще раз щодо масок: носити їх здоровій людині (тим паче, на вулиці) потреби немає, вчергове наголошує лікарка, користуватися маскою є сенс хворому чи тому, хто відчуває ознаки хвороби. Ну і, звісно, медпрацівнику, який контактує з пацієнтом.

Сімейні лікарі вже почали працювати з пацієнтами з так званої «групи ризику» та їхніми родинами, доповіла директорка КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Наталія Хорошун. Якщо молодші люди у більшості випадків переносять коронавірус у легшій формі, то люди похилого віку – значно важче. Аптеки, магазини, ринки, супермаркети тощо –   останні повинні уникати ці місця, усім необхідним їх мають забезпечити молодші родичі. Програма «Доступні ліки» діє, і вирішити питання виписки рецепту сімейним лікарем теж можна у телефонному режимі.

Одна із рекомендацій фахівців – уникати масового скупчення: для прикладу, у чергах відстань між людьми повинна складати близько 1 метра. При поверненні додому потрібно обов’язково ретельно помити руки з милом. Квартири мають обов’язково провітрюватися: у відкритому середовищі вірус живе не більше двох годин. Необхідно обробляти руки антисептиком. Наразі в аптеках спостерігається їхній дефіцит, тож руки можна обробляти спиртовим розчином (вміст спирту – не менше 60 %). Амбулаторії сімейної медицини у місті оснащені як стаціонарними телефонами, так і мобільними – у разі неможливості зв’язатися з сімейним лікарем, можна подзвонити до цих закладів, або напряму зв’язатися з Наталією Хорошун.

На період карантину усі профогляди відмінено. Для пацієнтів з хронічними захворюваннями у ЦПМСД підготовлено спеціальний кабінет з окремим входом, щоби вони не перетиналися з хворими на ГРВІ та грип.

Завдання міської влади у нинішніх умовах – фінансово забезпечити  місцеву медицину для закупівлі усього необхідного, вчергове наголосив міський голова. Місто вже спрямувало на ці цілі 305 тис. грн., у планах – виділити ще понад 600 тис. грн. (320 тис. із них – на закупівлю апарату штучної вентиляції легень, за решту  придбають  вищезгадані засоби, кисневі подушки, тести тощо).

Щодо виконання рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій місцевими перевізниками, що стосувалося дезінфекції транспортних засобів, то з’ясувалося, що це рішення не виконувалося. Причина – вони, мовляв, не знали, де і які деззасоби закуповувати. Зі слів заступника міського голови Сергія Онофрійчука, перевізники отримали повторну рекомендацію, виконання якої буде проконтрольовано найближчими днями. Невиконання рішення  тягне за собою  адміністративну та кримінальну відповідальність, і перевізників про це попередили.

Василь Мазур анонсував проведення подібних прес-конференцій щопонеділка. Дуже багато у цій ситуації залежатиме  від самих людей, зазначив міський голова – чи будуть берегти вони себе, чи берегтимуть своїх близьких, особливо людей похилого віку та людей з супутніми хворобами.