Бердичів

міська рада

Бердичівська міська бібліосистема ламає стереотипи (фото)

Ламаючи стереотипи… Приблизно так можна окреслити те, чим останні 4 роки живе Бердичівська міська бібліотечна система. Нині, звертають увагу у ній, у бібліотеках прагнуть, аби життя в їхніх закладах вирувало, аби любов і повага до книги уживались із дитячим галасом та активним молодіжним і дорослим спілкуванням, з іграми, тренінгами, клубними засіданнями, творчими зустрічами, дискус-клубами, медіа-презентаціями тощо. Бердичів у цьому процесі – не те, що не виключення, а міцно закріпився в авангарді. Закріпився, здебільшого, завдяки появі у стінах Центральної міської бібліотеки молодіжного центру «М-Формація». Про те, чим став центр для закладу, для міста і для країни, доповіла на засіданні виконавчого комітету, ділячись практиками молодіжної роботи,  директорка Бердичівської МЦБС Тетяна Кущук.

У Бердичеві, нагадала, люблять казати: «Той, хто взявся за гарну справу, неодмінно на якомусь етапі знайде вірного соратника-помічника – варто лише почати». Одного дня (було це у березні 2016-го) про своє бажання зайти у гості до бібліотекарів повідомив Бердичівський міський голова Василь Мазур. І попередив що хоче зустрітися з місцевою молоддю. Причину пояснив просто: саме від молоді нині часто чути, що,  мовляв, ось того в місті не вистачає, от якби це запровадити, чого б он те не влаштувати. Можна скаржитися і нарікати, зазначив, а можна взятися за зміни власноруч. У Бердичеві обіцяли дати таку змогу: влада у зв’язці з бібліотекою забезпечувала створення сучасного майданчика з відповідною інфраструктурою – молодь мала відповісти ідеями, проєктами та відданістю місту. Книгозбірні при цьому не лише не зачинялися, а перетворювалися на культурно-дозвіллєві центри, на «третє місце» після домівки й місця навчання чи роботи, до якого поспішають, аби поспілкуватися, обмінятися думками, подискутувати, втілити в життя ту чи іншу ініціативу.

Так народилася «М-Формація», а, ставши на ноги, «вистрілила» настільки потужно, що у 2017-му Бердичівська центральна міська бібліотека стала другою в Україні (поступилася лише Львову) у конкурсі від Української бібліотечної асоціації «Бібліотека року», а також здобула І місце та почесне звання «Найкраща міська бібліотека» в Житомирській області.

Куратори центру окреслили «М-Формацію» не лише як вільний та перспективний простір, а ще й як експериментальний майданчик (малося на увазі, готовність напрацьовувати різні методології та на практиці реалізовувати різні проєкти).

Напрямами діяльності, відповідно до Положення про Центр, визначили: впровадження освіти містян, зокрема неформальної; формування правової культури та профілактика протиправної поведінки молоді; проєктно-грантова діяльність; встановлення та зміцнення культурних зв’язків із молодіжними об’єднаннями на території України; формування здорового способу життя, організація змістовного дозвілля молоді й підлітків; підтримка творчої та обдарованої молоді, запровадження культурних традицій у молодіжному середовищі; установлення міжнародних молодіжно-культурних контактів.

За цей час, інформувала Тетяна Кущук, було здійснено ребрендинг бібліотечної системи, змінено дизайн приміщень, поліпшено матеріально-технічну базу, оновлено кадри, посилено мотивацію персоналу, вдосконалено систему підвищення кваліфікації, продумано стратегію роботи, налагоджено партнерство з громадою міста та всією Україною. Існує плідна співпраця з міською владою і місцевими ЗМІ, створено міцну команду волонтерів, освоюється проєктний менеджмент.

У результаті в арсеналі – кілька виграних грантів на загальну суму близько 1 млн грн., успішно реалізовані проєкти та престижні нагороди на рівні області й держави. 

Формуючи простір бібліотеки, Тетяна Кущук із командою передбачили його здатність до різнопланового використання. У ньому стали проводити як музичні дійства, художні  й фотовиставки, так і майстер-класи, тренінги, заняття гуртків та об’єднань. Увесь простір – для людей, закритих зон у закладі практично немає: всі книги – у відкритому доступі (за винятком рідкісних і цінних видань).

У рамках близько 20 проєктів реалізується ціла низка заходів: мистецтво, музичні та психологічні студії, розваги, спорт, неформальна освіта, туризм тощо. Працюють у закладі з містянами абсолютно різних вікових та соціальних категорій, причому як у своєму приміщенні, так  і беручи активну участь у загальноміських заходах. Сучасний місцевий центр дозвілля людини – особлива «кухня», на якій постійно вдосконалюються вміння професійно, яскраво й «смачно» дивувати своїх клієнтів.

Чималих зусиль, продовжує Тетяна Кущук, вимагає проєктно-грантова робота. Але це те, чим особливо пишаються в Бердичівській центральній міській бібліотеці.  Її друзями та партнерами стали представники Міжнародної організації з міграції (МОМ), ГО «КримSOS», проєкту ПУЛЬС, DVV International (Німеччина), Британської Ради, Корпусу Миру, неформальної освітньої програми «Студії Живої історії». Грантові кошти надійшли до центру, відповідно до зазначених потреб – з-поміж іншого, у вигляді різноманітної оргтехніки, справжньої музичної студії, спортивного реманенту, туристичного знаряддя, всього необхідного для занять із психологом та дитячої кімнати.

Що ж до спрямованості діяльності бібліотеки, то доки «доброзичливці» торочили, що все, мовляв, окрім дітей та молоді до бібліотеки нікого не пускатимуть, у вільному «м-формаційному» просторі вже встигли застовпити собі час і місце члени організації інвалідів-візочників «Стимул», місцевих осередків УТОС та УТОГ, Союзу інвалідів міста та району, Спілки учасників АТО. Не одна зустріч за їхньої участі відбулася у стінах «М-Формації», а до закладу надійшло безліч схвальних відгуків.

Як і від ще однієї категорії містян – тимчасових переселенців. «Нові бердичівляни» не стомлюються повторювати: саме бібліотекарі одними з перших «влили» їх до життя місцевої громади, діючи у межах проєкту «Ґешефт по-бердичівськи».

За свої прийняли «м-формаційні» стіни і сім’ї воїнів, загиблих у російсько-українській війні. Організація спілкування між собою – це те найменше, чим може відповісти бібліотека на безприкладний героїзм та горе втрати рідної людини. Регулярно, на міських заходах у «м-формаційних» стінах, чи просто так за бесідою за горнятком кави, проходить спілкування з матерями та батьками загиблих Героїв-земляків. Днями запустили новий проєкт – «Історія одного Героя».

Чи могло цього всього не бути, запитує Тетяна Кущук? Можливо, якби не високі професійні та людські якості багатьох співробітників. Взагалі, звертає увагу директорка, персонал у бердичівській  бібліотеці цінують, розвивають, плекають, а в разі гострої потреби оперативно роблять «щеплення» від байдужості, лінощів та такого собі «і так зійде». Той, хто зрозумів, що настав час працювати по-новому, виживає в екстремальних умовах і творчо розвивається, дістаючи насолоду від роботи. У закладі чимало інвестують у професійний розвиток працівників. І головне досягнення – у колективі навчилися отримувати задоволення від своєї роботи та  щирої турботи про клієнтів.

Таким, зі слів Тетяни Кущук, виглядало «довірусне» життя бердичівської «М-Формації», коли у ній працювали у скаженому ритмі, один захід ішов за іншим плюс паралельно в різних залах, а мало не щодня на їхню адресу надходили десятки дзвінків, утворювалися нові й нові контакти. Із наступом COVID-19 довелося оперативно опановувати нові знання, виробляти стратегію побудови дистанційної роботи, оновленої мотивації працівників та підтримки кожного з них. Вчергове переформатувалися. Почали проводити веб-конференції та веб-тренінги – як  для своїх працівників, так і для співробітників інших бібліотек. Щоденно надавали просвітницькі та інформаційні послуги, вдосконалювали знання з проєктного менеджменту, подавали грантові заявки. У месенджерах створили групи для консультування, надання методичних порад, мотивації та спілкування, а також для реалізації креативних ідей. Опрацьовували локальні документи, переглядали вебінари та навчальні відео з використанням сервісів для дистанційного навчання, опановували профільні платформи та онлайн-курси.

Як результат, зокрема, з початку оголошення карантину працівники міської бібліотечної системи здобули 84 іменні сертифікати і при цьому продовжують активно навчатися. 

Свою діяльність і місцеві бібліотеки, і «М-Формація» підлаштовують під нові умови, інформує далі Тетяна Кущук: успішно освоюють онлайн-простір і винаходять нові методи зацікавлення громади. Постійно оновлюється новинний контент у соцмережах. Проводяться ексклюзивні відео-майстер-класи, презентації новинок літератури та популярних книг, створюються різноманітні віртуальні подорожі, бібліотеки України запрошуються до участі в авторських флешмобах та челенджах, влаштовуються авторські онлайн-ігри для різних категорій користувачів, відкрито сторінку туристично-інформаційного центру (ТІЦ)  «Бердичів».

У підсумку вдалося налагодити комунікацію з користувачами  та залучити нових, розвинути інноваційні бібліотечні послуги, здобути унікальний досвід роботи, сформувати привабливий культурний продукт не лише для  громади міста, а й для інших закладів культури.

Перші результати – збільшення кількості користувачів сторінок у соцмережах (від 500 до 1000 переглядів одного контенту за день), налагодження партнерських зв’язків з іншими культурними закладами України, підвищення професійного рівня бібліотекарів.

У нинішній ситуації самоосвіта, самореалізація та нові послуги, переконана директорка системи, є інструментами для швидкого реагування на запити клієнтів. Які, у свою чергу, активно долучаються до використання нових можливостей у сучасних умовах.  Головний принцип, за яким намагаються працювати і вона особисто, і її колектив, підсумовує Тетяна Кущук – пам’ятати про власну індивідуальність, ламати стереотипи, прагнути до нового.  І тоді все вийде – сьогодні у Бердичеві це знають точно.