Бердичів

міська рада

Управління праці, сім’ї та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради інформує!

Незадекларована праця (неформальна, неофіційна, незареєстрована, тіньова, прихована зайнятість) – це оплачувана діяльність, яка повністю або частково не оформлена відповідно до вимог законодавства:

– економічна діяльність без державної реєстрації;

– наймана праця без оформлення трудових відносин;

– приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

– маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільні відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

          Праця повністю задекларована у тому разі, якщо роботодавець уклав з працівником трудовий договір, офіційно повідомив про його працевлаштування державну фіскальну службу, офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату, сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.

          Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо; виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю; допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу; соціального страхування.

          Крім того неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

          Роботодавець, який не оформляє офіційно працівників, ризикує отримати штрафні санкції.

          Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) загрожує штрафом у розмірі 10 мінімальних зарплат за кожного такого співробітника. Оскільки з 1 вересня мінімальна заробітна плата зросла до 5000 грн, то штраф становить 50 000 грн. У разі вчинення повторного протягом двох років аналогічного порушення штраф зростає до 30 МЗП, або до 150 000 грн.

          За порушення термінів виплати зарплати штраф – три розміри МЗП, або 15 000 грн., За недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці (тобто за виплату зарплати нижче мінімальної) – два розміри МЗП, або 10 000 грн.

          Недопущення інспектора праці до перевірки або ж перешкоджання в її проведенні з питань неоформлених працівників, неповної зайнятості тощо загрожує роботодавцю штрафом у сумі 16 МЗП, що становить 80 000 грн.           У будь-який спосіб незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.