Бердичів

міська рада

Обережно – чадний газ!

            На сьогодні, ми часто бачимо по телебаченню, читаємо на сторінках газет та інтернет-видань статті про нещасні випадки отруєння чадним газом. Статистика дуже сумна – гинуть дорослі, гинуть діти. Місто  Бердичів у тому числі не  являється винятком. Так, з початку січня 2021 року в місті виникло 3 випадки отруєння чадним газом, внаслідок яких постраждало 7 осіб, у тому числі 3 дітей. У двох випадках постраждали родини з дітьми.

             І газовики і медичні працівники одностайно стверджують:  головною причиною масових отруєнь є неправильне поводження з  газовими приладами та невміння вчасно розпізнати симптоми, які легко можна сплутати із харчовим отруєнням чи грипом.

           Чадний газ – це продукт неповного згорання різних видів палива, деревини, сміття тощо. Цей газ не має запаху, безбарвний, тому його неможливо відчути. Чадний газ легший за повітря і тому піднімається вгору.   Першою причиною  всіх випадків отруєння чадним газом є незадовільний технічний стан вентиляції, димових та вентиляційних каналів. На відкритому просторі небезпека мінімальна.

Що ж потрібно знати, щоб чадний газ не заподіяв непоправимої шкоди?

          Слід враховувати, що чадний газ впливає на людину навіть у невеликих концентраціях, оскільки він здатний накопичуватися в організмі, при цьому гальмуються захисні реакції організму людини. Зазвичай людина не відчуває, коли починає вдихати токсичний газ, проте через деякий час з’являється головний біль, ослаблення зору, запаморочення, нудота. При подальшому впливі чадного газу, порушується реальне відчуття часу, орієнтація у просторі, притупляється відчуття болю (наприклад від опіків) і, якщо потерпілий терміново не залишить приміщення з наявністю оксиду вуглецю (СО), можливий летальний наслідок. 

          Звичайна людина не може визначити концентрацію газу у повітрі, тому пам’ятайте:   оксид вуглецю не затримується ні сухою, ні  вологою тканиною, ні респіратором, ні звичайним протигазом, якщо під час пожежі на шляхах евакуації (коридор, сходова клітина) видимість становить менше 10 метрів, то входити в таку «димову завісу» без спеціальних засобів захисту смертельно небезпечно. Може бути досить декілька вдихів для втрати свідомості.

          Відповідальність за технічний стан і безпечну експлуатацію житлових будинків, а також побутових газових приладів і апаратів, димових і вентиляційних каналів покладається на їх власників.

         В газифікованих приміщеннях вентиляційні канали повинні бути постійно відкриті, а при користуванні газовими приладами необхідно відчиняти і кватирки, категорично заборонено встановлювати примусові витяжки.

         Перевіряйте тягу до включення та під час роботи газових приладів з відведенням продуктів згорання газу в димоходи.

         При відсутності або слабкій тязі в димоході не користуйтеся газовими приладами – це  смертельно небезпечно. Подальше користування газом в цих випадках можливе тільки після перевірки димоходів трубоочисними майстрами.

          За для Вашої безпеки встановлюйте обов’язково  в квартирах та будинках сигналізатори загазованості.

Якщо ви відчули запах газу в приміщенні, де встановлено газове обладнання:

  • негайно перекрийте вентилі на газовому приладі і крани подачі газу перед ним;
  • виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;
  • викличте аварійну службу „104”;

Якщо ви відчули запах газу у під’їзді або у підвалі житлового будинку:

  • повідомте аварійну службу газу „104”;
  • організуйте провітрювання під’їзду (підвалу);
  • не допускайте у загазовані приміщення людей;
  • організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу.

Якщо ви відчули запах газу біля газорозподільчого пункту або біля газобалонної установки:

  • повідомте аварійну службу газу „104”;
  • організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу;
  • не допускайте людей в загазовану зону.

        Пам’ятайте, що розташування газового обладнання повинне відповідати вимогам проекту на газопостачання, розробленого та змонтованого спеціалізованим підприємством, яке має відповідні дозвільні документи на проведення таких робіт.

        Опалювальні печі повинні бути обладнані сигналізаторами мікроконцентрацій чадного газу та контролю до вибухових  концентрацій газу, що гарантовано забезпечить захист життя та здоров’я  користувачів.     

        Вентиляційні та димові канали потрібно утримувати у справному стані та систематично  перевіряти їх працездатність.

        Як допомогти потерпілому  при отруєнні чадним газом.

          У разі отруєння чадним газом необхідно:

         –  винести постраждалого на свіже повітря;

         –  викликати швидку медичну допомогу;

         –  якщо постраждалий у свідомості – дати багато пити (чай, вода);

         – якщо постраждалий без свідомості, провести штучне дихання та непрямий масаж     серця, що робиться до приїзду лікарів або приходу людини до тями.

Пам’ятайте: обережність та дотримання правил пожежної безпеки – запорука недопущення отруєння чадним газом.

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту

населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради