Бердичів

міська рада

У місті розроблятимуть заходи з запобігання виникненню пожеж на сміттєзвалищі

Величезна шкода довкіллю та людському здоров’ю, відчутний дискомфорт у повсякденні: коли займається міське сміттєзвалище, це відчувають у всьому Бердичеві та на прилеглих місцевостях. Розуміючи важливість проблеми, питання запобігання виникненню пожеж на полігоні твердих побутових відходів, що на вул. Чуднівській, міська влада підняла на самому початку нового року, окремо винісши на засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Кожна п’ята пожежа, що їх ліквідовували у 2020 році, ставалася саме на сміттєзвалищі, інформували присутніх на засіданні представники пожежної частини. Складність у гасінні полягала у тому, що на території об’єкта відсутнє протипожежне водопостачання. Якщо у системі водогонів було достатньо тиску, воду брали звідти – за допомоги пожежного гідранту на заправці неподалік. Якщо тиску не вистачало, доводилося посилати одну машину за одною до Гнилоп’яті. Зрозуміло, все це – значні витрати пального й людських ресурсів. Бачення рятувальників – на сміттєзвалищі мають дотримуватися технологічних умов зберігання ТПВ та окремо облаштувати систему протипожежного постачання води. Не реагувати на надзвичайну ситуацію вони, звісно, не можуть, зазначають пожежні, але, працюючи на полігоні, оголюють мало не все місто.

Отримавши завдання надати точку приєднання можливої мережі, на об’єкт виїжджали працівники МКП «Бердичівводоканал». Їхня пропозиція – облаштувати на місці пожежну водойму. Орієнтовну точку приєднання вони надали, інформують, далі справа за проєктантами – заміряння тиску, огляд труб (можливо, задля підвищення тиску та збільшення об’єму води, потрібно буде збільшити діаметр водогонів). Коли пожежні беруть воду з заправки, зауважують на Водоканалі, тиск відчутно падає, починаючи з району Чуднівського мосту і аж до вул. Свічної.

Орієнтовна вартість проєкту, вирахували на підприємстві, десь близько 1,8 млн. грн. І це – без врахування витрат на пожежні резервуари (вартість одного резервуара на 100 кубометрів води – від 600,0 тис. грн. до 800,0 тис. грн., вартість встановлення одного – від 100,0 тис. грн. до 300,0 тис. грн). Таких резервуарів потрібно два.

Дотримуватися сьогодні сучасних технологій на звалищі доволі складно – існує воно з 1953 року, інформував присутніх, у свою чергу, директор ТОВ «Полісся-Екосфера» Андрій Борисов. Звалище – поверхнево-насипне, не поділене на карти, жоден з його схилів не захищений, не закритий. Але головна проблема – не в тому.

Однією водою пожежу на полігоні не ліквідувати, наголосив Андрій Борисов, вона здатна збити лише верхнє полум’я. Для ґрунтового вирішення проблеми потрібна земля. Земля, пісок, глина – щось таке, що перекриє доступ кисню.

Є організації, що привозять їм землю, зазначив директор «Полісся-Екосфери», але на існуючу площу тієї не вистачає. От якби була можливість виділити неподалік земельну ділянку… За твердженням Андрія Борисова, це було б куди ефективнішим, аніж варіант із водою. Реальна площа звалища – близько 8,0 га, зазначив, зверху в якості ізолюючого шару потрібно насипати десь зо 20,0 см.

Починати запобіжні роботи потрібно у будь-якому випадку, переконаний міський голова Сергій Орлюк. Використовуючи при цьому усі можливі варіанти. Зокрема, навпроти звалища розташовані бетонні ємності для води – потрібно, аби вони були наповнені водою. По-друге, на підприємстві мають подбати про те, аби за максимумом обмежити доступ до об’єкта. Зрештою, у розпорядженні є територія колишніх очисних споруд – землю можна брати звідти (зрозуміло, таким чином, аби не зачистити ділянку до непридатного стану). Сергій Орлюк взяв до уваги і пропозицію керівника місцевого підрозділу Держпродспоживслужби України Валерія Бикова – розглянути можливість облаштування свердловини на території «Бердичівкомунсервісу» – підприємства, що знаходиться неподалік від звалища. Звідти пожежні зможуть брати воду. Окрім того, є варіант використання землі з аеродрому, що в районі с. Романівка (свого часу район в якості допомоги пропонував використати її для гасіння пожежі). Для цього потрібно «добро» від Райгородецької ОТГ. Тобто, можливості є, і потрібно детально розглянути кожну, вважає Сергій Орлюк. Окремо він дав розпорядження земельному відділу попрацювати над пошуком підходящих земельних ділянок.

До питання запобігання виникненню пожеж на сміттєзвалищі повернуться вже на наступному засіданні комісії з питань ТЕБ та НС.