Бердичів

міська рада

В Бердичеві «Алея пам’яті» об’єднає героїв кількох поколінь, що віддали своє життя за Україну

В Бердичеві бережуть пам’ять про героїв, які віддали своє життя за Україну. Про солдатів, які залишились вірними військовій присязі та загинули, виконуючи бойові завдання. Об’єднати бердичівських героїв покликана «Алея пам’яті», яка невдовзі з’явиться в Бердичеві за ініціативою міського голови Сергія Орлюка поблизу Меморіалу «Слава героям!».

У п’ятницю 26 лютого відбулося представлення даного проєкту та громадське обговорення з участю матерів загиблих учасників АТО та голови Бердичівської спілки ветеранів Афганістану – воїнів-інтернаціоналістів та ветеранів АТО Вагіфа Мамедова.  

Проектанти наголосили, що при розробці проєкту «Алеї пам’яті» були враховані сучасні підходи та досвід європейських країн. Це має бути не просто сквер як чергове місце відпочинку, а місце пам’яті, яке змусить людей зупинитися і подумати, а також нестиме певне історичне навантаження. Пішохідний фонтан, кам’яна «стіна плачу» з водоспадом та нанесеними трагічними датами або світлинами, інтерактивна дошка що міститиме інформацією по кожному загиблому герою, двосторонні лавочки і сакури з підсвіткою. Ось такий вигляд невдовзі матиме центральна частина міста.

Розробники кажуть що інтерактивну дошку можна запрограмувати на певні історичні дати чи події таким чином, щоб у день народження або день загибелі героя  висвічувалася інформація про його життя, дитячі світлини, демонструвалося відео з розповідями матері, дружини, друзів. 

Сергій Орлюк наголосив: Меморіал «Слава героям!» залишається без змін, як і раніше він об’єднуватиме пам’ять про героїв ІІ світової війни та наших сучасників, що загинули в АТО захищаючи Україну. Однак на думку міського голови, ми не повинні забувати і про 25 бердичівлян та 5 жителів району, чиє життя обірвалося в Афганістані. Тому він запропонував розглянути можливість та знайти місце на «Алеї пам’яті» для перенесення сюди пам’ятного знак воїнам-афганцям, які загинули у Республіці Афганістан. Він зараз знаходиться на Червоній горі і представляє собою бойову машину піхоти поряд зі стелою, на якій викарбовані імена загибих військовослужбовців.

Під час громадського обговорення представленого проєкту матері загиблих учасників АТО моли висловили свої пропозиції та зауваження. Зокрема, вони наполягли на тому, щоб залишити дошку зі світлинами синів. Однак це буде принципово нова, легка і прозора композиція з метала та противандального органічного скла. Попередньо саме таку концепцію обговорювали батьки полеглих Героїв з міською владою ще у минулому році. Ознайомившись з пропозицією, було прийнято рішення включити її у композицію «Алеї пам’яті».

Багатьох турбувало питання, чи не перетвориться після такої реконструкції місце пам’яті на місце розваг, де будуть збиратися шумні компанії для розпиття спиртних напоїв. Розкидаючи скрізь сміття і творячи наругу над пам’яттю героїв. Сергій Орлюк наголосив на тому, що «Алея пам’яті» буде знаходитися під цілодобовим віденаглядом. Причому система відеоспостереження буде оснащена функцією розпізнавання обличь. Такі камери невдовзі будуть встановлені по всьому місту, тож за безпеку об’єкту можна не турбуватися. Наглядати за «Алєєю пам’яті» також пообіцяв голова Бердичівської спілки ветеранів Афганістану Вагіф Мамедов.

Проєкт відправлений на доопрацювання з врахуванням усіх зауважень та пропозицій. Після чого його знову представлять для обговорення громадськості.