Бердичів

міська рада

Щодо проведення заходів по безпечній експлуатації димовідвідних каналів

На протязі 2020 року почастішали нещасні випадки пов’язані із отруєнням продуктами згоряння природного газу при використанні газоспоживаючого обладнання з відводом продуктів згоряння в димовідвідний канал. Однією з причин отруєння споживачів чадним газом є технічний стан вентиляційних каналів та димовідвідних труб. Найчастіше нещасні випадки трапляються через потрапляння відходів горіння (чадного газу) у житлові приміщення. Щоб уникнути таких ситуацій потрібно проводити перевірку димових та вентиляційних каналів.

Обслуговування димових та вентиляційних каналів проводиться відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119 (далі – Правила).

Відповідно до пункту 3.3 розділу III Правил власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.

Згідно з пунктом 2.19 підрозділу V Правил перевірку і прочищення димоходів необхідно виконувати щороку перед початком опалювального сезону з оформленням акта.

Відповідно до підрозділу 5 розділу V Правил власники (балансоутримувачі та/або орендарі (наймачі)) житлових і громадських будинків, підприємств комунального та побутового обслуговування населення повинні, зокрема своєчасно перевіряти стан і за потреби проводити ремонт димових і вентиляційних каналів, оголовків димоходів; повідомляти газорозподільне підприємство про необхідність відключення газового обладнання у разі несправності димових і вентиляційних каналів.

Підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки за умови, зокрема несправностей оголовків димових і вентиляційних каналів; відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах.

Крім того, відповідно до підрозділу 6 розділу V Правил безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків забезпечує власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)).

Перевірка і прочищення димових та вентиляційних каналів повинні виконуватися спеціалізованою організацією, яка має дозвіл на виконання цих робіт центрального органу  виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

При газифікації житлових і громадських будинків, в яких встановлено прилади і “апарати з відведенням продуктів згоряння в димоходи, власнику (балансоутримувачу та/або орендарю (наймачу)) необхідно забезпечити первинну перевірку та прочищення димових і вентиляційних каналів.

Періодичній перевірці і прочищенню підлягають, зокрема димоходи опалювальних печей, ємкісних газових водонагрівачів і опалювальних котлів, які працюють сезонно, – не рідше ніж один раз на рік (перед початком опалювального сезону), які працюють цілий рік, – два рази на рік (навесні і восени).

Вентиляційні канали підлягають перевірці і прочищенню одночасно з димовими. У разі відсутності димових каналів, вентиляційні канали підлягають перевірці один раз на рік.

Відповідно до п. 6.5 Правил у будинках, які обладнані приладами та апаратами з відводом продуктів згоряння в димоходи, забороняється влаштування витяжної вентиляції з штучним спонуканням (витяжок над газовими плитами).

Перевірка і прочищення димових і вентиляційних каналів комунально – побутових об’єктів, житлових та громадських будинків оформляються актом. Один примірник акта перевірки і прочищення димових каналів передається газорозподільному підприємству. Строк зберігання актів – 12 місяців.

Водночас слід зауважити, що відповідно до Закону України «Про житлово – комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов’язаний, зокрема допускати у своє житло (інший об’єкт нерухомого майна) управителя, виконавців комунальних послуг або їхніх представників у порядку, визначеному законом і договорами про надання відповідних житлово – комунальних послуг, для проведення технічних та профілактичних оглядів, а управитель багатоквартирного будинку має право доступу до приміщень, будинків і споруд для проведення технічних і профілактичних оглядів у порядку, визначеному законодавством і договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

Водночас відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID – 19, спричиненої коронавірусом SARS-Соv-2» (та згідно з постановами Уряду № 392 від 20.05.2020, № 500 від 17.06.2020, № 641 від 22,07.2020. № 760 від 26.08.2020, № 956 від 13.10.2020) з 12 березня 2020 року на всій території України встановлено карантин.

Отже, виконання робіт з перевірки та обслуговування димових та вентиляційних каналів має проводити спеціалізована організація, яка має дозвіл на виконання цих робіт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, з дотриманням обмежувальних протиепідемічних заходів.

Начальник Бердичівського відділення РГК Житомиргаз  В.Л.Мосійчук