Бердичів

міська рада

Неофіційне працевлаштування позбавляє права на соціальний захист: роз’яснення спеціалістів

У Бердичеві продовжує працювати робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Першими кроками у її роботі стало широкомасштабне інформування жителів Бердичівської міської територіальної громади відповідними фахівцями, адже часто люди просто не знають того, які негативні наслідки тягне за собою у майбутньому неофіційне працевлаштування і виплата заробітної плати у конвертах.

З метою довести до відома громадян необхідну інформацію, відповідні роз’яснення дала керівник Бердичівського відділення  управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, член робочої групи з легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення – Березовська Людмила Броніславівна.

Поясність, будь ласка, хто має право на соціальний захист?

Право на соціальний захист мають офіційно працюючі особи, а розмір допомоги напряму залежить від отриманої заробітної плати. Це прописано у Статті 46 Конституції України, в якій говориться про те, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності. Це право гарантується загальнообов’язковим соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій. Саме тому одним із самих важливих питань сьогодення є легалізація заробітної плати та зайнятості населення.

Тобто, працюючи офіційно, жителі Бердичівської міської територіальної громади сплачують страхові внески, які потім можуть використати?

Так і є, джерелом формування коштів Фонду є саме страхові внески страхувальників та застрахованих осіб, що надходять до Фонду від сплати єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», яким керується Фонд, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров’я.

У якому випадку людина має право на соціальний захист?

Кошти спрямовуються на виплату застрахованим особам матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, а саме:

1)допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);

2) допомога по вагітності та пологах;

3)допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві);

4) оплата лікування та/або реабілітаційної допомоги у відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм, включаючи оплату лікування осіб, які перехворіли на COVID-19 та мають ускладнення після хвороби;

5) допомога за весь час лікування або ізоляції від коронавірусної хвороби.

Бажано детальніше зупинитися саме на нещасних випадках на виробництві, адже в Бердичеві нерідко люди, які отримали травми на роботі, залишалися ні з чим…

При неофіційному працевлаштуванні ні про які виплати, звісно, не може бути й мови. Людина фактично залишається наодинці зі своєю бідою. Неоформлений працівник може втратити здоров’я, залишитися на все життя непрацездатним і без роботи. А застраховані особи, які постраждали внаслідок нещасного випадку на виробництві або мають професійні захворювання, упродовж усього життя або до відновлення здоров’я отримують медико-соціальні послуги. Зокрема, для потерпілих на виробництві Фонд фінансує лікування в закладах охорони здоров’я всіх прямих наслідків страхового випадку, забезпечує лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами реабілітації, колясками, протезно-ортопедичними виробами, медичним доглядом і побутовим обслуговуванням, медичною реабілітацією, санаторно-курортним лікуванням тощо.

На які ще виплати в результаті нещасного випадку на виробництві може розраховувати людина?

У разі настання страхового випадку внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання Фонд здійснює такі виплати:

1) допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;

2) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

3) щомісячну страхову виплату в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;

4) страхову виплату потерпілому у розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу нижче оплачувану роботу;

5) щомісячну страхову виплату особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого;

6) відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням потерпілого.