Бердичів

міська рада

ХХІ Дні польської культури у Бердичеві: взаємовідносини, що несуть добро, не мають кордонів

Насиченими на яскраві івенти видалися ХХІ Дні польської культури у Бердичеві. Програма святкувань, з-поміж іншого, включала в себе пленер «У кольорах величної історії», влаштований колективом Бердичівської художньої школи, та street-виставку, присвячену Конституції Республіки Польща і Конституції України від польської сторони та Публічної бібліотеки бердичівської громади. Окрім того, у Кляшторі Босих кармелітів відбулося богослужіння за мир, Україну, Польщу та Бердичів. Пам’ять борців, котрі загинули за незалежність України, вшанували покладанням квітів до Меморіалу «Слава Героям!»

Ну а кульмінацією святкового дійства стала урочиста програма у Театрі на Європейській, де щиросердечно вітали шановних гостей з Польщі та всю бердичівську громаду з ХХІ Днями польської культури, Днем Конституції України, Днем молоді та Днем народження Бердичева.

Україна й Польща – давні друзі та партнери, зазначили на урочистостях, дві країни об’єднують міцні економічні зв’язки, спільна історія, спільні випробування та перемоги. В обох державах цінують політику толерантності та намагаються зміцнити фундамент європейського майбутнього українців та поляків.

Одним із символів україно-польської дружби є традиційне щорічне відзначення Днів польської культури у Бердичеві – багатонаціональному і полікультурному місті, батьківщині багатьох відомих українців та поляків.

Розуміння й підтримка сусідньої Польщі відчувається в часи, коли Україна боронить свою незалежність і територіальну цілісність. Свідчення цьому – тісна співпраця Бердичева з містами-побратимами Явором та Седльце. На переконання бердичівлян, Дні польської культури духовно зближують народи обох держав, які прагнуть, аби в Європі та світі панували мир, дружба, взаємодія, співпраця.

Цьогоріч почесними гостями Днів польської культури у Бердичеві стали представники Генерального консульства РП у Вінниці на чолі з Генеральним Консулом Дамяном Цярціньскі, а також делегація з м. Ченстохова у складі заступника Президента міста Річарда Стефаняка та начальника відділу освіти Рафала Пьотровскі.

«Свято, що не має кордонів»… Насправді, так можна сказати про ХХІ Дні польської культури у Бердичеві, і у цій фразі закладено все, зазначив у своєму виступі Бердичівський міський голова Сергій Орлюк. Пращурі нинішніх членів місцевої польської громади, продовжив, зробили величезний внесок у життєдіяльність Бердичева.  І чи не найголовніше у цьому внескові – те, що бердичівлянам здавна прищепили європейську мораль, і мораль дружнього сусіда, зрештою, перемогла мораль іншого сусіда – сусіда-ворога. Взаємовідносини між Україною та Польщею, між Бердичевом та польськими містами мають гарне майбутнє, переконаний Сергій Орлюк, адже все, що несе у собі добро, не має кордонів.

Зі щиросердечної подяки Бердичівському міському голові розпочав свій виступ Генеральний Консул РП у Вінниці Дамян Цярціньскі – за те, що після свого обрання на керівну посаду Сергій Орлюк продовжив традицію проведення Днів польської культури. Що, у свою чергу, означає прояв величезної подяки до Польщі, до польської громади Бердичева. Дамян Цярціньскі привітав присутніх із прийдешнім Днем Конституції України, нагадавши про ще кілька ювілейних дат. Цьогоріч Україна святкуватиме 30-річчя своєї Незалежності, а ще у 2021-му році виповнюється 20 років візиту до України Папи Римського Івана Павла ІІ. Саме Святійшому Отцеві належать наступні слова: «Бердичів – духовна столиця України».

Зі святами привітав громаду Бердичева Річард Стефаняк. А також зачитав вітальний лист від Президента м. Ченстохова Кшиштофа Матиящика. Очільник Ченстохова тішиться з того, що його місто бере участь у святкуванні Днів польської культури у Бердичеві. Як слов’яни, як близькі сусіди, зазначає пан Кшиштоф, поляки та українці повинні розвивати і примножувати дружні взаємовідносини.

На адресу свята також надійшли вітальні листи з міст-побратимів Явора та Седльце, зі Словаччини та Литви.

Радіють гарному продовженню історії україно-польських відносин і представники польської громади у Бердичеві – Голова Бердичівського відділення Спілки Поляків України Лариса Вермінська, член Головного Правління Спілки Поляків України Юрій Сокальський, керівниця БО «Кармель» при Всеукраїнському Санктуарії Бердичівської Божої Матері сестра Ніна. Їм відрадно констатувати, що польськість живе у Бердичеві. За останні десятиліття для цього дуже багато було зроблено і на тому вони не зупинятимуться.

У концертній програмі з нагоди ХХІ Днів польської культури у Бердичеві взяли участь творчі колективи міста, полонійний колектив з м. Бар «Оксамитки», виконавиця Наталія Зубарєва та учасники театральної студії «Notes de Vita».