Бердичів

міська рада

Контроль та відповідальність: місцева влада визначила головні принципи у системі пасажирських перевезень

1

У стінах Бердичівської міської ради відбулася зустріч бердичівських перевізників із членами робочої групи з питання визначення тарифу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на автомобільних маршрутах загального користування.

Надавачі послуг говорили про наболіле – про зростання цін на паливно-мастильні матеріали, нерентабельні і збиткові маршрути, брак працівників і, як наслідок, про необхідність підвищити тариф на проїзд у міському транспорті. Зі слів перевізників, така вимога – цілком резонна, адже економічне підґрунтя для подорожчання послуг існує вже давно.

Міський голова Сергій Орлюк наголосив: головні умови для підвищення вартості проїзду – контроль транспорту на маршрутах, а також впровадження реальної відповідальності за порушення.

Для забезпечення контролю міська влада раніше зобов’язала перевізників впровадити систему GPS-моніторингу громадського транспорту. Нині всі транспортні засоби, що перевозять пасажирів, оснащені такими GPS-трекерами. Це дозволяє містянам в онлайн-режимі відстежувати місцезнаходження кожного автобуса чи маршрутки та бачити фактичний час їхнього прибуття на зупинки, а органам місцевого самоврядування – слідкувати за дотриманням рейсів і графіків руху та управляти міською мобільністю.

Наступним кроком, зі слів Сергія Орлюка, стало прийняття на 10-ій сесії міськради проєкту Додаткової угоди до Типових договорів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міських маршрутах. Додаткова угода визначає чіткий механізм контролю за діяльністю перевізників, надає міській владі інструменти реагування на скарги з боку пасажирів на неякісне обслуговування та важелі впливу на порушників у вигляді штрафних санкцій.

Присутнім на зустрічі надавачам послуг було запропоновано підписати примірник Додаткової угоди, у якій визначено порушення, за які накладатимуться штрафи, а також розміри санкцій, що сплачуватимуться до бюджету Бердичівської міської територіальної громади:

– Невиконання розкладів руху (недотримання інтервалів руху) або відхилення від схеми маршруту автобусів – 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

– Користування засобами зв’язку (тримання їх в руці водієм під час руху транспортного засобу) – 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

– Самостійне збільшення чи зменшення перевізником кількості транспортних засобів, зміна їх класності та пасажиромісткості без згоди Замовника – 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

– Паління водія чи кондуктора у салоні автобуса – 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

– Безпідставна відмова у пільговому проїзді – 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

– Випуск на лінію автобуса, в якому з вини перевізника не працює система GPS-моніторингу, або відсутні засоби GPS-моніторингу, з дати, яка буде визначена наказом Замовника – 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

– Відсутність інформаційного плакату в салоні автобусів з інформацією про перевізника, водія та транспортний засіб – 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

– Порушення санітарного або технічного стану автобусів, що може призвести до негативних наслідків (травмування, нещасних випадків тощо) – 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з текстом Додаткової угоди, штрафні санкції застосовуватимуться за кожне повторне протягом 10 днів порушення умов договору. За несплату перевізником трьох і більше штрафів протягом року, Замовник матиме можливість розірвати раніше укладений з ним договір в односторонньому порядку.

Перевізники висловили побоювання, що з прийняттям Додаткової угоди їх штрафуватимуть постійно. З їхніх слів, не всі скарги, які надходять від пасажирів, є правомірними. Однак члени робочої групи повідомили, що розгляд звернень громадян відбуватиметься не в автоматичному режимі, а за принципом адміністративної комісії: будуть заслухані дві сторони, кожна з яких матиме право надати докази своєї правоти.

За результатами зустрічі, перевізники вирішили детально вивчити текст Додаткової угоди та створити ініціативну групу, яка б співпрацювала із міською владою в напрямку покращення пасажирських перевезень в місті.