Бердичів

міська рада

Залучення інвестицій та раціональне використання коштів: Сергій Орлюк – про основні принципи управління міським бюджетом

1

Проблему раціонального використання бюджетних коштів обговорив на зустрічі з головами профспілкових комітетів навчальних закладів Бердичівський міський голова Сергій Орлюк. Актуальні питання – підвищення тарифу на проїзд у громадському транспорті, відміну безкоштовного харчування учнів молодшої школи, можливі шляхи залучення у місто інвестицій – розглянули крізь у контексті міського бюджету.

Присутня на зборах начальниця управління освіти і науки Валентина Адаменко пояснила, що рішення скасувати безоплатні обіди у школах для 1–4 класів мало ряд передумов. З її слів, новий Санітарний регламент поставив перед організацією харчування у школах такі вимоги, на виконання яких у міському бюджеті просто не вистачить коштів. Якщо раніше на забезпечення дітей гарячими обідами протягом навчального року вистачало 1 млн. грн., то сьогодні на це потребується майже 20 млн. грн., і, можливо, навіть ця сума замала. Нове шкільне меню містить продукти не лише дороговартісні, а й доволі специфічні: оливкову й рапсову олію, безлактозні йогурти, безглютеновий хліб, напої на основі сої чи мигдалю тощо. Окрім того, зауважила начальниця управління, згідно нових рекомендацій щодо використання на шкільних кухнях солі та цукру, суттєво зміняться смакові якості звичних страв. Прісні гарніри та несолодкий чай просто перетворюватимуться на відходи. Раніше їх можна було реалізувати фермерським господарствам, і, таким чином, повернути хоча б невелику частину коштів, нині ж можливо лише заключити  договір на утилізацію відходів, підсумувала Валентина Адаменко.

Відміна шкільних обідів не торкнеться малозабезпечених родин, запевняє Сергій Орлюк. Усі діти, котрі належать до пільгових категорій, і надалі отримуватимуть безкоштовне харчування. Окрім того, зі слів міського голови, найближчим часом влада вирішуватиме питання щодо безоплатного проїзду учнів 1–4 класів у громадському транспорті протягом навчального тижня за учнівським квитком. Наразі школярі з понеділка по п’ятницю мають право на проїзд за половину вартості.

Щодо перевезень з місцевому транспорті, то раніше у договорах з перевізниками не було передбачено ні контролю за їхньою діяльністю, ні відповідальності за порушення, проінформував Сергій Орлюк. Нова додаткова угода дає можливість міській владі не лише слідкувати за дотриманням перевізниками своїх зобов’язань, а й стягувати з них штрафи до бюджету територіальної громади. У планах, зі слів міського голови, встановлення у транспорті валідаторів – пристроїв, що контролюватимуть потік пільговиків та унеможливлять випадки безпідставної відмови останнім у проїзді.

Долучитися до моніторингу роботи громадського транспорту закликав Сергій Орлюк і голів профспілок. Освітяни отримали доручення з’ясувати, яким чином добираються на навчання їхні учні, які мають труднощі чи скарги, та доповісти результати. У місті відходять від принципу накопичення проблем, а намагаються їх вирішувати, запевнив міський голова.

Окремо зупинилися на питанні інвестицій. Зі слів Сергія Орлюка, Бердичів увійшов до 20-ки найпривабливіших для інвесторів міст України, адже місцева влада сприяє отриманню грантів громадськими організаціями та трудовими колективами, займається переформатуванням закладів освіти, змінює бачення і стратегії розвитку громади. Разом із тим, окрім залучення сторонніх фінансів, зауважив міський голова, проводиться постійне виявлення та усунення нераціонального використання бюджетних коштів, пошук нових підходів до роботи, які б дозволили зменшити видатки та при цьому лишилися б ефективними.

Наостанок підняли тему вакцинації від коронавірусної хвороби. Якщо кількість вакцинованих освітян не досягне 80% у кожному навчальному закладі, нагадала Валентина Адаменко, процес навчання знову можуть перевести в онлайн. Дитячі садочки, в яких дистанційного навчання не може бути в принципі, зачинять, а працівників відсторонять від роботи. Щоби цього уникнути, начальниця управління звернулася до голів профспілок, аби ті посприяли у просуванні процесу вакцинації.