Бердичів

міська рада

«Пам’ять нетлінна: Голокост на теренах нашого краю»: у Бердичеві пройшла міжнародна науково-краєзнавча конференція

IMG_20210913_110412_result

У стінах Бердичівської міської ради відбулося пленарне засідання дводенної міжнародної науково-краєзнавчої конференції «Пам’ять нетлінна: Голокост на теренах нашого краю», приуроченої до 80-х роковин з дня знищення нацистами місцевого єврейського та ромського населення. Учасниками конференції стали 45 науковців та краєзнавців з-за кордону та зі всієї України.

Історія Голокосту, встановлення особистостей жертв та катів, перебіг та особливості «Бердичівської трагедії», діяльність Праведників народів світу – ось лише кілька тем досліджень, представлених доповідачами на засіданні. Ці роботи увійшли до колективного наукового збірника, виданого коштом Міністерства закордонних справ Німеччини. Примірники видання, зі слів краєзнавця, директора Музею історії міста Бердичева Павла Скавронського, надійдуть до усіх бібліотечних закладів Бердичівської міської територіальної громади в рамках міжнародного проєкту «Мережа пам’яті».

Музей вже тривалий час співпрацює з його організаторами – німецьким Фондом «Меморіал убитим євреям Європи» та Українським центром вивчення історії Голокосту. Директор останнього – провідний науковий співробітник Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса Анатолій Подольський – розповів присутнім про основні напрямки діяльності проєкту, серед яких – пошук місць масових розстрілів та поховань, їх облаштування, збереження і вшанування пам’яті жертв нацистів.

Окрім науковців, конференцію відвідав безпосередній свідок Голокосту  бердичівлянин Михайло Вайншельбойм. У 1941 році йому, 13-річному хлопчині, кілька разів вдалося втекти від поліцаїв, які розстріляли всю його родину, та уникнути смерті.

За внесок у відновлення історичної пам’яті українців учасникам конференції подякували голова Бердичівської районної ради Олександр Балянов та заступниця голови Бердичівської РДА Катерина Вислоцька.

Міський голова Сергій Орлюк назвав Голокост незагойною раною в історії Бердичева та України і запевнив, що жителі громади докладуть всіх зусиль, аби зберегти пам’ять про одну з найбільших трагедій людства для прийдешніх поколінь.