Бердичів

міська рада

Запропоновано доповнення до міського плану невідкладних заходів із запобігання та протидії домашньому насильству

IMG_20211201_102055

Основні аспекти профілактики домашнього насилля та алгоритм боротьби з цим явищем обговорили на черговому засіданні міської координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству та протидії торгівлі людьми.

Останнім часом, зазначила начальниця відділу з питань сім’ї управління сім’ї та соціального захисту населення Наталія Вальчук, в українському суспільстві почали відкрито говорити на тему насилля. Однак, констатувала, попри суттєві зміни в чинному законодавстві, випадки вчинення домашнього насильства на території бердичівської громади трапляються досить часто.

Так, за інформацією Бердичівського районного відділу поліції, за 2021 рік правоохоронцями було складено 564 відповідні протоколи. 167 осіб, серед яких – 12 жінок та 1 неповнолітній, взято на профілактичний облік як схильних до вчинення насильницьких дій. Окрім того, на обліку у міській Службі у справах дітей перебуває 5 неповнолітніх, з яких троє постраждало від фізичного та по одному – від сексуального насилля та жорстокого поводження.

Також за вказаний період поліція видала 118 термінових заборонних приписів (терміном до 10 днів) стосовно жителів громади. Ще 2 обмежувальні приписи (терміном від 1 до 6 місяців) було винесено у судовому порядку. Обидва документи передбачають обмеження кривдників у спілкуванні та будь-яких інших контактах із постраждалими, а за їхнє порушення передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність.

Важливими підставами для винесення приписів, наголосила директорка Бердичівського міського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Ковальчук, є систематичність домашнього насильства та докази, що підтверджують факт його вчинення: письмові звернення до правоохоронних органів, свідки, листування у месенджерах, задокументовані погрози, аудіо- та відеофіксація тощо.

Значним досягненням у сфері боротьби з домашнім насиллям члени координаційної ради назвали створення на базі Національної поліції України підрозділу “Поліна” – мобільних груп, до складу яких входять дільничні офіцери поліції, працівники ювенальної превенції, слідчі карного розшуку та екіпаж патрульної поліції (віддалено). Група відбирає заяву у потерпілої сторони, оцінює ризики, в разі потреби виносить терміновий заборонний припис. На порушника складають протокол, який негайно направляється до суду, та повідомляють усіх суб’єктів соціальної допомоги про факт вчинення домашнього насилля.

Задля покращення міжвідомчої співпраці та взаємодії усіх служб соціального захисту населення члени координаційної ради запропонували доповнити міський план невідкладних заходів із запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі наступними пунктами:

• систематично проводити засідання координаційної ради;
• регулярно моніторити та обліковувати дані у сфері запобігання насильству;
• інформувати про факти вчинення насильницьких дій у родинах усіх суб’єктів реагування;
• інформувати обидві сторони домашнього насилля – потерпілого та кривдника – про правову допомогу та соціальні, медичні й психологічні послуги, якими вони можуть скористатися;
• організувати навчання фахівців, які працюватимуть із жертвами та агресорами;
• забезпечити функціонування міської спеціалізованої служби підтримки постраждалих осіб – мобільної бригади соціально-психологічної допомоги;
• впроваджувати в закладах освіти навчальні та виховні програми, спрямовані на запобігання насильству щодо дітей та учнівської молоді;
• поширювати контакти суб’єктів реагування та інформацію про правопросвітницькі заходи, що проводяться на території громади.