Бердичів

міська рада

Чутки про, начебто, масове скорочення серед медиків «первинки» наразі – не більше ніж чутки

1-23

«У Центрі первинної медико-санітарної допомоги скорочують понад 50 осіб персоналу»… Чутки, що ширяться Бердичевом, спонукали членів Громадської ради при Бердичівському міському голові зібратися на чергове засідання.

Офіційну інформацію з цього приводу доносили до громадських активістів запрошені міським головою начальниця відділу охорони здоров’я Бердичівської міської ради Валентина Остапюк та директорка ЦПМСД Наталія Хорошун.

Відповідно до підписаних пакетів, заробітна плата медикам «первинки» повністю фінансується за рахунок Національної служби здоров’я України, місцева ж громада, у першу чергу, фінансово підтримує оплату комунальних послуг, нагадала присутнім Валентина Остапюк. Президентом України, продовжила, було видано Указ, згідно якого, починаючи з січня 2022 року, мінімальна зарплата лікарів мала складати 20,0 тис. грн., медичних сестер – 13,5 тис. грн. Відповідно до підписаних угод з НСЗУ, капітаційна ставка на 2022 рік (видатки, що їх служба відшкодовує лікарю за одного пацієнта в рік) у разі підняття заробітної плати не покриє у повному обсязі всі видатки, наголосила Валентина Остапюк. Тобто, утримати існуючий на сьогодні штат можливості не буде.

Втім, зазначила начальниця відділу, Указ і досі не закріплено законодавчо: у Верховній Раді відповідні зміни «провалили» у першому читанні. Питання підняття зарплати до визначеного Президентом рівня зависло у повітрі, а разом із цим відпала необхідність у скороченні.

У випадку, якщо зміни, таки, затвердять, підкреслила Валентина Остапюк, скорочення не оминути. Або ж доведеться звертатися за допомогою до місцевого бюджету. Ціна питання – близько 8,0 млн. грн. Адже, як нагадали членам ради, мова не може йти про однакову зарплату для всіх – категорії, стаж тощо ще ніхто не відміняв. Та й кількість пацієнтів, котрі уклали декларації з сімейними лікарями, у медиків різна.

Проблема, що виникла, не вирішувалася чиїмось вольовим рішенням – «так і не інакше», зауважив, у свою чергу, присутній на засіданні Сергій Орлюк. Були збори, було обговорення, на загал прораховувалися й оголошувалися різні варіанти (як один із таких – перехід на 0,75 ставки). Кожна амбулаторія приймала найбільш оптимальне для себе рішення. Відповідний аналіз (рівень доходів лікарів, можливість утримання персоналу тією чи іншою амбулаторією) ведеться й сьогодні. При якій умові система підняття зарплати до вищезгаданих сум спрацювала би?.. При умові, що на одного лікаря приходилось би по 1,2-1,5 медичної сестри і не більше. У Бердичеві це співвідношення складає 2,4. Якщо зміни затвердять, резюмував Сергій Орлюк, десь, власне, треба буде шукати кошти…

У самій НСЗУ існує калькулятор розрахунків,за яким прораховується оптимальний варіант, при якому коштів на утримання персоналу вистачає, інформувала членів ради Наталія Хорошун. Отримавши необхідні дані з Бердичева, столичні фахівці винесли вердикт: необхідно провести оптимізацію видатків. Що приховується за терміном «оптимізація»? Відповідь, здається, зрозуміла…

Взагалі, розповіла директорка ЦПМСД, працівники, котрі підпадали під скорочення, були про це попереджені ще 01 листопада. Ними мали стати 2 техніки, 2 оператори комп’ютерного набору, 3 акушерки та 4 медсестри фізіотерапевтичних кабінетів. Щодо акушерів, то з 2022 року, нагадала Наталія Хорошун, «первинку» позбавляють вузькопрофільних спеціалістів – залишаються сімейні лікарі, терапевти, педіатри. Не буде гінекологів – відпадає необхідність в акушерах (залишають лише одну – у центральній амбулаторії на Житомирській, 44/2). Що ж до медсестер, то у жодному протоколі, зазначила директорка Центру, не передбачено фізіотерапевтичних процедур (мається на увазі, що їх може провести будь-яка медсестра, котра пройшла спеціальні курси). Разом із тим, звернула увагу, через сімейні обставини, жодну з 4-х медсестер не було скорочено – вони перейшли на інші місця роботи у тому самому закладі. Фактично потрапили під скорочення техніки, акушери та один оператор – всього 6 осіб.

Звідки взялися чутки? Можливо, після проведення загальних зборів. Але людей потрібно було попередити про можливі зміни з початку наступного року, потрібно було спільно все обговорити і прийняти колективне рішення. Ось, припустимо, варіант з 0,75 ставки, до якого вдалися в одному з міст Житомирщини… У Бердичеві на нього погодилася більшість, але не всі. В іншому місті все ж таки не оминули скорочення, попрощавшись із 40 працівниками. Потрібно врахувати і той факт, що окрім виплат по зарплаті на підприємстві існуватиме й чимало інших видатків. Тобто, загалом до 01 січня вони мали бути готові, пояснила Наталія Хорошун.

… і підсумувала: далі у Центрі дивитимуться, як спрацюють, якими будуть гарантовані виплати, капітаційна ставка й умови підписання договору. На сьогодні, констатувала директорка, є можливість зберегти зарплату, доплати за категорії та стаж і навіть кошти на щорічну виплату на оздоровлення.  

Члени Громадської ради взяли озвучену інформацію до відома. Зі слів голови Олега Пишняка, рада рекомендуватиме уважно поставитися до кожного працівника ЦПМСД та максимально врахувати інтереси людей – як медиків, так і мешканців бердичівської громади. 

Останні новини