Бердичів

міська рада

Розробкою Стратегії волонтерства у громаді займатимуться у молодіжному центрі «М-Формація»

1-3

За розробку Стратегії волонтерства у бердичівській громаді взялися у молодіжному центрі «М-Формація». Волонтери в усьому світі слугують надійною опорою суспільства, зазначила у презентаційній промові директорка Публічної бібліотеки з філіями, керівниця «М-Формації» Тетяна Кущук. Вони – мало не весь час на передовій, реагуючи на виклики будь-якої складності. Хто, як не українці, не лише усвідомили – прожили цей факт під час Революції Гідності і війни на сході України?..

Будучи на тій самій передовій, звертає увагу Тетяна Кущук, постає не лише питання оперативної допомоги: для того, аби надавати її грамотно й ефективно, потрібні спеціальні знання та навички. Тож у «М-Формації» спільно з тими мешканцями громади, котрі наразі заявили про бажання стати волонтерами, почали будувати систему молодіжного лідерства та волонтерського руху – з тим, аби у кожного його учасника існувала «дорожня карта дій», за якою він міг би підтримувати громаду, відповідно до потреб тієї.

Одним зі стратегічних направлень має виступити так зване спонтанне волонтерство (особливо це стосується на реагування на надзвичайні ситуації). Побудувати належить і волонтерство корпоративне. Окрема увага – популяризації та діджиталізації волонтерської діяльності.

Важливо те, підкреслює Тетяна Кущук, щоби до створення документу долучилися представники різних сфер життєдіяльності громади, у тому числі – представники влади, інститутів громадянського суспільства, соціально відповідального бізнесу, пересічні мешканці тощо.

Відповідальність керівників волонтерських програм – перед своїми командами і перед тими, кому допомагають… Врахування мотивів  включення у діяльність та рівень підготовки… Участь у русі дітей та підлітків… Готовність впроваджувати у своїй діяльності нові методи та підходи… Все це вимагатиме врахування з боку очільників та учасників волонтерського руху.

Напрямки та форми роботи майбутніх волонтерів керівниця й куратори «М-Формації» запропонували розробити учасникам зустрічі, працюючи у форматі «світового кафе». Певний час на «мозковий штурм» – і попередньо вималювалися наступні чотири основні напрями:

  • Діяльність під час виникнення надзвичайних ситуацій та воєнних дій;
  • Благоустрій громадського простору;
  • Підтримка соціально незахищених верств населення;
  • Соціальна робота у молодіжному середовищі.

Окремо в «М-Формації» планують скласти спеціальну базу волонтерів: для цього буде потрібно заповнити Анкету волонтера. У ній, зокрема, – яким чином кандидат планує надавати допомогу, яким видам діяльності надаватиме перевагу, скільки часу готовий приділяти волонтерству, ну і, власне, мотив – чому вирішив присвятити себе цій справі. Стратегія окреслює основні цілі та пріоритети на найближчі 5 років.

Від самого старту і до фінальних презентацій напрацьованого у зустрічі брали участь керівник Молодіжної ради при Бердичівському міському голові Олексій Тростянський та сам міський голова Сергій Орлюк. Зі слів лідера ради, свого часу до волонтерства його спонукало прагнення бути причетним до чогось цінного й по-справжньому високого. Ідеї завжди були, вистачає їх і сьогодні, констатує Олексій Тростянський, але, як часто трапляється, для реального втілення у життя будь-якої з них, власних сил бува замало – потрібна команда. Так, разом із ним незмінно було кілька вірних друзів, але цілий рух – то на порядок вищі можливості.

Ще до того, як почав обіймати посаду голови міста, він мало не постійно мав справу з молоддю, ділиться, у свою чергу, Сергій Орлюк. Різні проєкти й ідеї, пригадує, частенько обговорювали до пізньої ночі, і як ж емоції вибухали, коли вдавалося реалізувати щось цікаве. Він був із молоддю тоді – запевняє у своїй підтримці й сьогодні.

Волонтерська програма для молодіжних центрів реалізовується ГО “Лабораторія Ініціативної Молоді” за підтримки Посольства Великої Британії в Україні у межах програми «Активні Громадяни» від Британської Ради в України.