Бердичів

міська рада

У Бердичеві обговорювали подальшу долю пам’ятних знаків радянського минулого

IMG_20220428_150745-1

Широкомасштабне вторгнення російських окупантів багатьох змушує подивитися на власне «вчора» абсолютно з іншого кута зору. Водночас історія, що напряму пов’язана з поколінням батьків, дідів та прадідів сьогоднішніх українців, – це те, що потребує тверезого осмислення та врахування у подальших кроках у боротьбі з росією на шляху до розбудови сильної, незалежної, спроможної України.

З огляду на це у Бердичеві відбулося засідання комісії з обстеження пам’яток культурної спадщини. Загалом, обговорювали подальшу долю пам’ятних знаків радянського минулого. Кожен такий пам’ятник, на думку членів комісії, потребує окремого розгляду та прийняття окремого, обґрунтованого рішення у рамках чинного законодавства та з урахуванням вимог сьогодення.

Свою думку з приводу майбутнього ряду пам’ятників обов’язково зможе висловити громада шляхом обговорення. З деякими ж елементами частини радянської спадщини місто готове однозначно попрощатися вже найближчим часом.

Зокрема, це стосується переліку військових частин, які, начебто, відзначилися у боях за Бердичів: список викарбовано під «танком-визволителем» Т-34 на площі Привокзальній. Виконано його російською мовою, плюс доповнює все це «георгіївська» стрічка.

Приберуть і «орден побєди» на пам’ятнику «Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні». Питання викликає і сам напис з «радянським» народом, котрому «слава в віках»…

У полі зору членів комісії опинилася й та частина Меморіалу «Слава Героям!», на якій значиться «молодым патриотам-подпольщикам г. Бердичева, погибшим в борьбе с немецко-фашистскими захватчиками».

Скоріш за все, залишиться на місці – на території старого кладовища, що на вул. пушкіна – пам’ятний знак на братській могилі страчених нацистами підпільників. Попередньо було озвучено, що, згідно закону, у подібному випадку демонтаж не передбачається.

Пам’ятні знаки генералу Ватутіну та підпільнику часів 2-ї Світової Завадському, пам’ятник загиблим у тій війні працівникам Шкіроб’єднання ім. Ілліча – про них на комісії теж не забули. Як і про меморіали у Скраглівці та у Підгородному. Як і про табличку, що на будівлі по вул. Садовій, 3. З приводу останньої місто буде звертатися до району, на балансі якого перебуває будівля, з настійливим проханням зняти її.

Загалом, щось іще вивчатимуть, щось виноситимуть на обговорення громади, аби, зрештою, прийняти рішення, відповідно до законодавства і факту війни з путінськими «можемповторіть».

Як варіант (така думка теж прозвучала на комісії), усі вищеперераховані пам’ятні знаки можна перенести на те саме кладовище, що на пушкіна. Там височіє Скорботний воїн, там поховані бійці, котрі загинули у боях за Бердичів. Можливо, на тамтешній території є сенс утворити щось на кшталт меморіального парку – на знак пам’яті про події 2-ї Світової війни.     

Фото пам’ятних знаків взято з сайту «Мій Бердичів»

Один відгук

  1. Перейменуйте,будь ласка вулицю Молодогвардійська на вулицю Анни Герман.Хоча б з точки зору поваги до польського народу,надавшого прихисток українцям,та і костел близько ,доречно було б.