Бердичів

міська рада

Торгівля людьми: важлива інформація для вимушених переселенців

Торгівля-людьми-1

Враховуючи поточну ситуацію в країні, вкрай важливо забезпечити надання вчасної психологічної підтримки та допомоги всім громадянам України, які цього потребують. Значна кількість українців постраждала від рук окупантів, безліч людей зазнали насильства, в тому числі сексуального, багатьох людей проти їх волі вивезено за кордон, при цьому сім’ї роз’єднали, майно українців втрачено та зруйновано, відібрано можливість отримання доходу – це та реальність, з якою зараз зіштовхнулось українське суспільство. Багато сімей/осіб не можуть самостійно подолати негативний вплив обставин, зумовлених шкодою, заподіяною бойовими діями, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією та потребують інформаційної та консультативної підтримки, а також отримання інших соціальних послуг.

Серед безлічі небезпек є можливість потрапляння в ситуацію пов’язану з торгівлею людьми. У відчаї, з відчуттям горя та суму — стан, у якому перетинають кордон жінки та діти, змушені втікати від жахіть війни. Торговці людьми, що заробляють на трудовій та сексуальній експлуатації, можуть скористатися цим. Здавалось би, кількість тих, хто виїздить зараз з України, зменшується. Проте саме зараз з міст, де тривають бойові дії, завдяки заходам з евакуації, до кордону рушають сотні й тисячі людей у нелегкому стані. Тому ця інформація може бути особливо важливою для переселенців зараз. 

Що робити, аби не стати жертвою торгівців людьми?

  • Подбайте про безпеку ваших документів

Ніколи й нікому не віддавайте ваш паспорт чи документи дитини. Заздалегідь зробіть копії або сфотографуйте ваші персональні документи. Задля додаткового збереження — надішліть їх собі на пошту.

  • Будьте максимально уважні в дорозі

Постарайтеся спланувати ваш маршрут з міста до міста, продумайте, де ви затримаєтеся, в якій громаді заночуєте. Будьте максимально уважними, якщо наважуєтеся сідати в авто до незнайомців, якими б доброзичливими вони не виглядали. Сфотографуйте номер машини та надішліть близьким, з якими ви будете підтримувати контакт протягом всього шляху. 

  • Спілкуйтеся обережно навіть з привітними незнайомцями

Домовтеся з кимось про те, що будете підтримувати контакт протягом дороги до безпечного місця, де плануєте залишитися. Це можуть бути друзі, родичі, навіть колеги. Головне — хтось, кого ви знаєте давно та кому можете довіряти. Домовтеся з цими людьми про кодове слово чи знак, що буде означати небезпеку та потребу в допомозі. Щодня інформуйте близьких про ваше місцезнаходження та пропозиції, які вам надходять (наприклад, про поселення, про працевлаштування, про оформлення документів тощо). У дорозі нікому не віддавайте свій мобільний телефон чи інші засоби зв’язку. Не поспішайте довіряти випадковим незнайомим жінкам: їх могли залучити до схеми торгівлі людьми.

  • Обережно з грошима

Особисто оформлюйте пакет документів на поїздку. Не беріть в борг у незнайомців або людей, які дуже наполягають на тому, щоб позичити вам гроші. Це може призвести до подальшого рабства. Також не погоджуйтеся на першу-ліпшу роботу з обіцянками швидкого заробітку.

  • Куди звертатися та де отримати більше інформації?

Якщо підозрюєте, що потрапили в руки торговців людьми, — відразу телефонуйте 112 (лінія екстреної допомоги в ЄС).

Інформаційний портал, розроблений за ініціативи Урядової Уповноваженої з гендерної політики та Міністерства соціальної політики України.

Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів:

0-800-505-501 або 527 (безкоштовно та анонімно, щодня з 8:00 до 20:00).

Чат-бот «Безпека жінок за кордоном»: телефони гарячих ліній; адреси посольств; контакти волонтерів, юристів і психологів тощо.

Національна гаряча лінія «Ла Страда Україна» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації працює (безкоштовно, цілодобово, анонімно): 116123 або 0 800 500 335, або в телеграмі.

Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми», статті 149 Кримінального кодексу України особи, які незаконно утримувалися або перебували в полоні, таким чином могли бути використані у збройному конфлікті, а тому мають право на встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

Для комплексного отримання соціальних послуг особам/сім’ям, які належать до належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема через шкоду, заподіяну бойовими діями, збройних конфліктом, тимчасовою окупацією, у тому числі надання їм соціально-психологічної підтримки необхідно звернутись до відділення соціальної роботи КУ “Центр надання соціальних послуг” Бердичівської міської ради за адресою: м. Бердичів, вул. Героїв України, 17 (вхід з двору), телефон 0687517256, е-mail: berd-mcsssdm@ukr.net, а за інформацією та консультацією до відділу підтримки сім’ї та координації надання соціальних послуг управління сім’ї та соціального захисту населення Бердичівської міської ради за адресою: м. Бердичів, вул. Європейська, 83 каб. 4, тел.: (04143) 4-12-17, е-mail: vss_usszn@berdychiv-rada.gov.ua