Бердичів

міська рада

Три десятки багатоквартирних будинків у Бердичеві повністю перейдуть на індивідуальне опалення впродовж 4-х років: місто розробляє Програму децентралізації теплопостачання

019

Чи буде в оселі тепло? Це одне з найважливіших питань, яким  задається мало не кожен бердичівлянин, коли йдеться про основні умови для комфортного проживання. Щороку опалювальний сезон у місті розпочинається з чималими труднощами – через зношеність тепломереж та стрімке зростання цін на природний газ та електроенергію.

Лише за останні шість років тарифи на вироблену теплову енергію зросли удвічі. Переважна частина, а це 65 % споживачів тепла, не в змозі оплатити рахунки. Станом на 01.10.2021 р., коли стартував минулий опалювальний сезон, населення міста заборгувало КП «Бердичівтеплоенерго» 34,9 млн. грн. Відтак у підприємства, яке обслуговує 14 котелень, 333 житлові будинки, 12 шкіл, 21 заклад освіти та медицини, поставало питання повного розрахунку за спожитий газ.

Щороку громада надає фінансову  підтримку комунальному теплопостачальнику, проте можливості бюджету дедалі вичерпуються, а відсутність необхідних коштів у підприємства не дозволяє йому вести свою господарську діяльність ефективно: виконувати необхідні роботи з ремонту теплових мереж, котельного обладнання, надавати якісні послуги. Звідси безкінечні прориви на теплотрасах і, зрештою, низька температура в оселях та закладах.

Такий стан речей не може задовольняти ані споживачів, ані теплопостачальника, ані усю громаду, за рахунок бюджету якої доводиться вирішувати фінансові труднощі підприємства. Відтак влада міста взялася шукати ефективні шляхи подолання теплової кризи.

Значна частина бердичівлян вирішила проблему з теплом самостійно, відмовившись від централізованого теплопостачання і перейшовши на індивідуальне опалення. Із 19 352-х квартир «автономку» встановили вже у 7 643-х – майже 40 відсотків споживачів. Проте хаотичне відключення призвело до розбалансування опалювальних систем у будинках, в результаті чого у квартирах з центральним опаленням суттєво знизилася температура. Є будинки, де під‘єднаними до мереж залишаються лише по кілька абонентів (іноді це по 2-3 квартири). Подача тепла до них призводить до додаткових витрат.

Із метою покращення ефективності роботи КП «Бердичівтеплоенерго», мінімізації негативних наслідків від неминучого зростання цін на енергоносії, насамперед на природний газ, що в свою чергу потягне за собою підвищення собівартості теплової енергії, і, відповідно заборгованості населення за спожите тепло, а також задля економії міського бюджету, за ініціативи заступника міського голови Руслана Квятківського, в управлінні житлово-комунального господарства розробили проєкт Програми децентралізації теплопостачання Бердичівської міської територіальної громади на 2022-25 рр.

Програма розрахована на 4 етапи. Кожен триватиме 1 рік і передбачає:

 • повне відключення конкретних нерентабельних будинків від централізованого теплопостачання;
 • проведення заходів з утеплення будинків, будівель, підвальних приміщень та внутрішньо-будинкових інженерних мереж.

Після ретельного аналізу системи газопостачання міста та гідравлічних розрахунків мереж за необхідності буде проведено їхній капітальний ремонт чи реконструкція.

У рамках Програми громадяни, які проживають у  багатоквартирних будинках, включених до програми, отримають можливість встановити індивідуальне опалення, маючи повне сприяння в отриманні відповідних дозволів та виготовленні технічної документації.

Зокрема, КП «Бердичівтеплоенерго» гарантує безкоштовне оформлення проєкту. Встановлювати газове чи електричне опалення споживачі зможуть обрати самостійно, якщо для цього будуть забезпечені відповідні технічні умови. Соціально вразливі верстви населення громади отримають фінансову підтримку на встановлення системи індивідуального опалення: із місцевого бюджету передбачені компенсації у розмірі 20 тисяч гривень на квартиру. А це нині складає приблизно третину від необхідної суми. На таку виплату можуть розраховувати ті абоненти, які не мають заборгованості перед КП «Бердичівтеплоенерго» або уклали договір реструктуризації. Отримати компенсацію можна буде після пред‘явлення акту виконаних робіт, що підтвердить цільове використання бюджетних коштів.

Перший етап програми має бути реалізований уже цього року. Згідно плану, від централізованого теплопостачання будуть відключені 11 будинків, що їх обслуговують три котельні:

Котельня  по вул. Володимирській, 9а:

 • вул. Вінницька, 69,
 • вул. Європейська, 20,
 • вул. Лупова, 12,
 • вул. Європейська, 92,
 • вул. Європейська, 68,
 • вул. Європейська, 66, 
 • вул. Володимирська, 18б.

Котельня по вул. Граничній, 4а:

 • вул. Степана Бандери, 37а.

Котельня по вул. Європейська, 41:

 • вул. Героїв України,  61,
 • вул. Садова, 6,
 • вул. Маріїнська, 3.

До завершення програми у 2025 році від центрального теплопостачання загалом планується від‘єднати 31 будинок.

Реалізація програми, на думку її розробників, дасть можливість створити у місті сучасну систему теплозабезпечення, зменшити у подальшому споживання газу більш як на 120 тисяч кубометрів на рік. Бюджетні кошти, що раніше виділялися на фінансову підтримку підприємства-теплопостачальника, будуть спрямовані на інші важливі соціально-культурні проєкти.

У виграші опиняться і мешканці будинків, які беруть участь у програмі: зможуть заощаджувати, самостійно регулюючи витрати на тепло, з їхнього побуту назавжди зникнуть поняття поривів внутрішньо-будинкових мереж та вологих підвалів – відповідно покращиться стан самих будівель. Фірми-підрядники та їхні робітники отримають змогу заробити, виконуючи роботи з монтажу систем індивідуального опалення.

Подібні програми децентралізації опалення вже успішно реалізовані у багатьох містах та містечках України. Одним із перших від центрального опалення відмовилося місто Покров на Дніпропетровщині, розпочавши процес децентралізації ще 6 років тому, 5 років без централізованого опалення живе Трускавець на Львівщині, поступово відмовляється Калуш. А от у Кривому Розі ще 10 років тому дозволи на встановлення індивідуального опалення почали видавати не окремим споживачам, а колективно – якщо на «автономку» переходить цілий будинок.

Програма Бердичівської міської ради нині у розробці. Вона має пройти обговорення у профільних комісіях. Останнє слово – впроваджувати її чи ні, мають сказати депутати. Проте, бердичівляни вже мають усвідомити, що зміни у системі теплопостачання міста неминучі.

Останні новини