Бердичів

міська рада

Муніципальна інспекція нагадує: самовільне зрізання дерев заборонено законом!

IMG_20230207_091342_554

За умисне знищення, пошкодження дерев, чагарників у населених пунктах, що заподіяло істотну шкоду, чинним законодавством України передбачені штраф для громадян розміром від 8,5 до 17 тис. грн., виправні роботи на строк до двох років, обмеження волі на строк до трьох років або позбавлення волі на той самий строк – нагадує Муніципальна інспекція виконавчого комітету Бердичівської міської ради.

Істотною шкодою вважається така, що у 20 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Тобто, якщо вирубка дерев нанесла збитків на 340 гривень, порушник заплатить штраф понад 8 тис. грн.

У разі виявлення фактів знищення або пошкодження лісових культур, полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень, а також незаконної порубки, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка винні особи притягуються до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст. 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), за рубку та реалізацію дерев передбачено штраф для громадян у розмірі від 510 до 1700 грн. з конфіскацією насаджень, а для посадових осіб – від 2550 до 5100 грн. з конфіскацією. Якщо ці правопорушення скоєні особою віком від 16 до 18 років та ця особа не має самостійного заробітку, тоді штраф стягується з батьків або осіб, які їх заміняють (ст. 307 КУпАП).

Згідно зі ст. 651 КУпАП, знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколоводних об’єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень – тягне за собою накладення штрафу на громадян від 510 до 765 грн і на посадовихосіб – від 1020 до 1530 грн.

Крім отримання штрафів, порушники можуть притягатися до кримінальної відповідальності, яка передбачена у випадку, коли завдана шкода у 20 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян. Так, згідно зі ст. 246 Кримінального кодексу України, незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насаджень, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду або були вчинені на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах передбачають, крім штрафів у великих розмірах – від 17000 до 34000 грн, кримінальну відповідальність – строк до 3 років, від 3 до 5 років, у разі тяжких наслідків – від 5 до 7 років).

Отже, що потрібно знати, та як діяти у випадку якщо дерево аварійне, може впасти та пошкодити трубопровід, приватний будинок, паркан тощо.

Якщо треба спиляти дерево на власній присадибній ділянці

Якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності, або якщо навіть ця ділянка не приватизована, але там є будинок чи господарські споруди, тобто земельна ділянка є присадибною буквально – рішення про видалення дерева приймає сам власник. На свій розсуд він вирішує, що йому вирощувати на земельній ділянці. Власнику чи власниці не потрібно звертатися до будь-яких органів за дозволом.

Чи можна спилювати дерева на вулиці без дозволу?

Ні, адже прибудинкова територія – це не приватна власність людини. Це – територія, яка буквально належить всій громаді. Громада погоджується, що кожен вільно та безоплатно користується цією територією за умови дотримання Правил благоустрою. Кожна громада розробляє їх для себе індивідуально. Є такі і в Бердичівській територіальній громаді, затверджені депутатами міської ради.

До того ж, кожне дерево на вулиці, навіть якщо воно росте на прибудинкових територіях, знаходиться під охороною закону. Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах затверджений постановою Кабінету Міністрів України. За цим порядком людина має звернутися із заявою до органу місцевої влади, в заяві вказати причину, чому ви хочете спиляти дерево. Після отримання заяви до власника виїде комісія, яка обстежить дерево та складе відповідний акт обстеження.

У випадку, коли дійсно дерево не можна врятувати, міська рада виконає всі належні процедури, повідомить екологічну інспекцію та дасть дозвіл на видалення дерева.

Чи бувають винятки?

Чи завжди треба дотримуватися вищезгаданої процедури? Так, але є один виняток. Негайне видалення пошкоджених дерев або кущів (їх частин) може здійснюватися в разі, якщо стан таких пошкоджених зелених насаджень загрожує життю, здоров’ю громадян, а також майну громадян та/або юридичних осіб. Наприклад, порив вітру нахилив дерево над будинком так, що може його пошкодити.

У таких випадках дозвільні документи оформляються після фактично проведених робіт і є доказом їх законності. Але до органу місцевого самоврдування все одно потрібно звернутися з відповідною заявою та фото- чи відеоматеріалами.

Є декілька підстав, для видалення дерев:

  • будівництво об’єкта архітектури;
  • знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів;
  • ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;
  • проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі;
  • досягнення деревом вікової межі;
  • ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.
    У випадку видалення зелених насаджень у зв’язку з будівництвом об’єкта архітектури, до складу комісії включається представник фізичної або юридичної особи, яка має намір щодо забудови території. Знову ж робиться обстеження, і за рішенням комісії людина може отримати такий дозвіл. Комісія у визначений термін після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і їх відновну вартість та складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню.

Муніципальна інспекція виконавчого комітету Бердичівської міської ради