Бердичів

міська рада

Фахівці з галузі туризму Житомирщини випробували на собі туристичний магнетизм Бердичева (ФОТО)

1-6

Ті, хто відповідають за розвиток туризму у громадах Житомирщини, не повинні сидіти на місці, наче у замкнених мушлях – вони мають їздити іншими місцевинами, знайомитися з тамтешніми туристичними цікавинками й «фішками», дивитися, чим і як живуть їхні колеги, спілкуватися, ділитися досвідом, переймати краще. Так вважають у Житомирській ОВА – завідувачка сектору туризму та охорони культурної спадщини управління культури та туризму Анастасія Ляшевич. Сприяти фахівцям у цьому – її безпосереднє завдання, а Бердичів, констатує, самий по собі є суцільним туристичним магнітом, слугуючи чи не ідеальним прикладом того, як у мирний час та під час всіляких лих – епідемій та війн – мають працювати туристично-інформаційні центри і заклади культури взагалі.

І ось Бердичів приймає гостей – шановану делегацію у складі начальників відділів культури громад області, директорів культурних закладів, краєзнавців, наукових співробітників. Зрештою, тих, хто відповідає за туристичну привабливість регіону та розвиває її. У числі гостей – і студенти Поліського національного університету: для них приготували окрему спеціальну програму перебування.

У цій страшній кровопролитній та виснажливій війні звитяжні українські захисники борються зі рідну землю, за життя свого народу. Борються вони і за збереження української культури, про що нагадав присутнім Бердичівський міський голова. Війна закінчиться – культурний код залишиться, зауважив Сергій Орлюк, і його разом з усім кращим, що є в Україні, передаватимуть з покоління у покоління.

Однією з локацій, на якій зупинилися гості, стала Публічна бібліотека з філіями бердичівської громади. Саме в її стінах у 2019-му було створено туристично-інформаційний центр (ТІЦ). Про все, що відбувалося під його егідою протягом цього часу, присутніх інформували директорка бібліотеки та керівниця молодіжно-волонтерського центру «М-Формація» Тетяна Кущук, заступник директорки з роботи з молоддю Владислав Доробалюк, кураторка ТІЦ Юлія Величук, активісти «М-Формації».

Чому ТІЦ – у бібліотеці? Це питання Тетяна Кущук не раз чула з вуст фахівців від туризму. Насправді, все просто, пояснює: по-перше, однією з функцій подібних центрів є інформування та комунікація. Які, у свою чергу, відносяться і до роботи бібліотекарів. По-друге, різні фестивалі, як і будь-які інші такого роду івенти, – то промоція міста. Серед мешканців громади та серед гостей Бердичева.

Особливе місце у діяльності ТІЦ Тетяна Кущук та Юлія Величук відводять молоді. З одного боку, вже починаючи зі шкільної парти, юнаки і дівчата отримують знання про рідне місто та про Житомирщину. Не з ґаджетів – вживу. З іншого, вже отримавши певний багаж знань і увімкнувши власні таланти, самі можуть виступити у ролі гідів, склавши цікаві й насичені маршрути абсолютно різної направленості. Задля цього, з-поміж іншого, у ТІЦ створили й успішно запустили «Школу екскурсоводів».

Так, Бердичів магнетизує, погоджується з Анастасією Ляшевич директорка Публічної бібліотеки, і цікавий та заманливий він не одними лише релігійними спорудами чи начинкою Центральної площі. Так само мають чим привабити та культурно збагатити туристів й магніти, розташовані у решті громад Житомирщини. А що, коли скласти спільний маршрут, що пролягав би кількома громадами?.. Цікавого й змістовного, переконані у бердичівському ТІЦ, вистачило би на повноцінний вікенд. І над втіленням цієї ідеї там нині працюють.

Зрештою, у бібліотеці гості встигли більше дізнатися про Бердичів, про те, як у ньому прагнуть посилити туристичну привабливість і що вже зроблено у цьому плані. Окрім того, встигли взяти участь у влаштованому Анастасією Ляшевич «мозковому штурмі» щодо визначення шляхів посилення розвитку туризму на Житомирщині. Були також дегустація страв єврейської кухні та пам’ятні подарунки, що нагадуватимуть про поїздку до колоритного міста на Гнилоп’яті.  

Далі маршрут «туристів від туризму» проліг до Музею єврейства, після чого на них чекала Центральна площа й решта всього цікавого, чим славиться Бердичів.