Бердичів

міська рада

ДНК-експертиза: що потрібно знати для пошуку рідних, які зникли безвісти, та ідентифікації загиблих

IMG_20230411_124007

Тисячі українців загинули чи зникли безвісти під час повномасштабної війни. І ДНК-експертиза є важливим інструментом для їх пошуку та ідентифікації.

Зразки ДНК відбираються у біологічних батьків чи дітей зниклої людини, а проведення молекулярно-генетичної експертизи здійснюється лише за постановою слідчого і безоплатно. Провести ДНК-експертизу для пошуку загиблих за власним бажанням неможливо.

Для пошуку зниклих безвісти особа має самостійно звернутись за місцем свого проживання у відділ поліції із заявою про зникнення або пошук кровних родичів. Зразки відбираються і молекулярно-генетична експертиза проводиться лише за постановою слідчого. Для того, щоб здати біологічні зразки, родичам потрібно мати із собою паспорт, для дитини – свідоцтво про народження. Експертиза проводиться за рахунок держави.

Взяти зразки можуть безпосередньо у відділеннях судово-медичної лабораторії за дорученням слідчого, який веде справу про зникнення і вносить відповідне клопотання до суду. Надалі за рішенням суду відбудеться забір, перевірка та встановлення наявності/відсутності співпадіння геномної інформації.

ДНК-профіль родича відправляють до централізованого автоматизованого обліку генетичних ознак людини, де в автоматичному режимі проводять порівняння ДНК-профілів. У разі виявлення збігів, про це інформується орган, який призначив експертизу та проводить досудове розслідування та родичів загиблої особи.

За інформацією Телеграм-каналу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини