Бердичів

міська рада

Поціновувач творчості В. Гроссмана журналіст Альберто Р. Бланко: «В Україні я побачив ті самі «криваві квіти», описані Гроссманом»

1

Він жодного разу не був в Україні до того, як почалася широкомасштабна агресія росіян. За останній рік із невеликим кореспондент іспанського видання El Mundo Альберто Рохас Бланко відвідує Україну вже всьоме. Його робота у ній – висвітлювати тему війни. Одну зі своїх поїздок країною журналіст присвятив Бердичеву. А саме – постаті письменника, журналіста й військового кореспондента, уродженця Бердичева Василя Гроссмана.

На зустрічі з міським головою Сергієм Орлюком, в якій взяли участь депутатка обласної ради Алла Мусевич та група депутатів Бердичівської міської ради, Альберто Рохас Бланко розповів: в Іспанії творчість Гроссмана була свого часу дуже популярною та цінованою. Єврейський письменник став одним із улюблених і для самого пана Альберто. А війна з росіянами утворила кілька стійких паралелей, що ще більш зблизили іспанського журналіста з єврейським майстром прози: обидва – військові кореспонденти, обидва на власні очі бачили, як нищать українську землю і українців. Ну а третя паралель – власне, між обома війнами, в яких – кров українців, їхній біль та страждання, їхня звитяга й віра у Перемогу. В одному з творів Гроссмана, розповідає пан Альберто, є дуже щемливий момент: на сніг падають краплі крові, утворюючи «криваві квіти». Чимало таких «квітів» іспанець бачив в Україні, коли рятували поранених бійців.

Місця, тим чи іншим чином, пов’язані з Василем Гроссманом, Бердичів та єврейство, співпраця міської влади з єврейською громадою, чи проводять у місті аналогії між війною з фашистами та війною з рашистами – ці та чимало інших питань цікавили Альберто Р. Бланко. На частину з них журналіст отримав відповіді під час спілкування з Сергієм Орлюком. На завершення міський голова подякував гостю за зацікавленість життям міста та його людей та за популяризацію загальнолюдських цінностей. У свою чергу, пан Альберто висловив впевненість, що іспанські «Леопарди» у числі інших зроблять свою справу та наблизять перемогу України над росією.

Далі журналіст відвідав місцевий Музей єврейства, де зустрівся з представниками єврейської громади, побував у Музеї історії міста, у Кляшторі Босих кармелітів та біля пам’ятного знаку жертвам Голокосту. Альберто Р. Бланко зустрівся з засновником літературного конкурсу ім. В. Гроссмана Юрієм Балюком та побував у будинку, що на вул. Шевченка, де певний час мешкав Василь Гроссман, а також у с. Мирному – на місцях, де розташовувалися єврейські гетто і де розстріляли матір письменника. Чимало цікавого для себе гість з Іспанії почув від музейних працівників, кураторки туристично-інформаційного центру Юлії Величук, із вуст краєзнавців – Анатолія Горобчука та Мілади Мартинюк.

Із початком війни, зазначив журналіст, він відкрив для себе Україну з зовсім іншого боку – країну, стійкий та відважний народ якої самовіддано боронить не лише свою рідну землю, а й всю Європу. Такий народ, констатував, гідний захоплення.