Бердичів

міська рада

“Чаклун лінії, кольору та слова”: у Музеї історії експонували роботи Сергія Танадайчука

IMG_20230510_100003

У Музеї історії міста Бердичева відбулася виставка робіт майстра народної творчості, бердичівлянина Сергія Танадайчука, присвячена 60-річчю з дня його народження.

9 травня митцю виповнилося б 60. Однак на сороковому році життя Сергій Танадайчук раптово відійшов у засвіти, лишивши по собі фантастичний, загадковий, сповнений прадавніми смислами світ своїх картин.

Щоб насолодитися творчістю та вшанувати пам’ять видатного земляка, у виставковій залі Музею зібралися поціновувачі його таланту, друзі, знайомі. Присутні ділилися спогадами, споглядали експоновані роботи, обговорювали їх символіку.

Картини Сергія Танадайчука глибоко закорінені в українську міфологію, казки, легенди. Митець часто звертався до образів Дерева роду, життєдайного Сонця, Праматері-Землі, птахів, як посередників між людьми та богами. Експозицію вдало доповнили народні веснянки у виконанні зразкового ансамблю фольклорного співу “Вінець”.

Точна кількість робіт Сергія Танадайчука, серед яких – панно, витинанки, витинанкові та авторські дитячі іграшки, народні розписи, малюнки на полотні, клейонці, дошках, платівках, – досі невідома. Значна їх частина експонується у Музеї історії міста Бердичева та зберігається у його фондах. Чимало робіт потрапили до інших культурних сховищ, зокрема, до Національного музею народної архітектури та побуту України, а також до колекцій вітчизняних та зарубіжних шанувальників народного мистецтва.

Чаклун лінії, кольору і слова, як називали Сергія Танадайчука у мистецьких колах, за життя не встиг отримати ні високих звань, ні офіційного визнання. Однак нині дослідники ставлять його роботи в один ряд із такими титанами народної творчості, як Марія Примаченко та Катерина Білокур.

Дуже символічно, зазначив у своєму виступі міський голова Сергій Орлюк, що експозиція відбувається саме в той день коли Україна вперше відзначає День Європи. Роботи митця – унікальні, самобутні та колоритні – слугують свідченням того що, українська культура – це культура європейська, оригінальна, автентична, з глибоким корінням і великим майбутнім.

У пам’ять майстра народної творчості Сергія Танадайчука бердичівські викладачі образотворчого мистецтва на чолі з Людмилою Самойленко виготовили чергову витинанку для Музею історії.