Бердичів

міська рада

Чому колишня вулиця К. Маркса у Бердичеві насправді – не Грушевського, а Різдв’яна

Декомунізація-у-Бердичеві-2

В Україні стартував процес деколонізації. Оновлення даних Програми «Transparent cities/Прозорі міста» засвідчує, що українські міста відмовляються від урбанонімів, пов’язаних з росією або срср. І їх кількість зростає!

За перші шість місяців 2023 року 22 міські ради перейменували 959 топонімів. Ще у 5 містах (Коломия, Миколаїв, Херсон, Черкаси, Чернівці) тривають консультації з громадськістю.

У 2016 році під час декомунізації Бердичівська міська комісія з перейменування вулиць до 21 лютого (як регламентує Закон) на сесію міськради так і не винесла проект рішення щодо декомунізації бердичівських вулиць (а таких було майже сотня). У зв’язку із такою ситуацією, 16 травня місцеві активісти за ініціативи депутата Бердичівської міської ради Олексія Побережного звернулись до обласної топонімічної комісії при голові Житомирської обласної державної адміністрації, яка врахувала кожну пропозицію щодо назви вулиць на честь героїв визвольного руху. Своїм остаточним рішенням комісія ОДА постановила, що у Бердичеві з’являться зокрема вулиці Олега Ольжича, Тараса Бульби-Боровця, Романа Шухевича, Степана Бандери, Євгена Коновальця, Івана Богуна, Гетьмана Мазепи, Івана Виговського, Івана Огієнка, Миротворців, Січових Стрільців, Волонтерська вулиця та інші.

Голова Житомирської облдержадміністрації Сергій Машковський підписав розпорядження від 20.05.2016 №140 «Про перейменування топонімічних об’єктів та демонтаж пам’ятників та пам’ятних знаків у Житомирській області», а також розпорядження № 164 від 03.06.2016 року «Про внесення змін у додаток 1 до розпорядження голови облдержадміністрації від 20.05.2016 № 140». Відповідно колишня вулиця Карла Маркса у Бердичеві носить назву Різдв’яна.

Подальший варіант вулиць, ухвалений міською радою у відповідь на обласне рішення, призвів до того, що в місті з’явилося аж дві вулиці Грушевського. Прізвищем видатного українського історика область назвала вулицю Ватутіна (завалював німців трупами своїх же солдат, тільки на одному Букринському плацдармі під Києвом, полководець Ватутін потопив у водах Дніпра 400 000 радянських солдат. Втрати німців були 10-кратно менші), а міська рада очолювана Мазуром так само перейменувала вулицю Карла Маркса (основоположник ідеології марксизму. Разом з Фрідріхом Енгельсом склав «Маніфест Комуністичної Партії». Його особа використовувалася для пропаганди комуністичного тоталітарного режиму). Таким чином, в нашому місті одночасно існує дві вулиці з абсолютно однаковими назвами. Це грубе порушення правил топонімії.

Проте, весь цей час фактично чинним залишалося обласне рішення прийняте на виконання Закону.

З метою упорядкування назв вулиць в місті та завершення процесу декомунізації міська комісія з перейменування рекомендуватиме скасування рішення міськради та приведення документації у відповідність з чинним Розпорядженням Голови Житомирської облдержадміністрації. Це дозволить остаточно вирішити проблему з оформленням документів, виклику таксі, екстрених служб та отриманні листів. Варто зазначити, що електронні сервіси  такі як googlemaps з самого початку внесли зміни відповідно до українського законодавства. 

Саме тому колишня вулиця Карла Маркса у Бердичеві носить назву Різдвяна завдяки розташованій на ній Церкві “Різдва Христового”

Навіщо перейменовувати топоніми зараз, коли в країні війна? Невже не буде кращого часу?

Очевидно, Росія використовує топоніми як інструмент у просуванні своїх імперських цілей і з метою маркування території як частини «русского міра». Нині наша держава виборює у ворога власну незалежність і території, і це точно не для того, щоб наші вулиці містили культурний код окупантів.

Нині наші воїни, викладачі та науковці у війні з московським окупантом мають за ціль збереження Української Соборної Самостійної Держави. Потужні фахівці та вчені в часи Другої світової війни у XX столітті також боролися за свою правду та свою волю на своїй Богом даній землі.