Бердичів

міська рада

Чому колишня вулиця Фрунзе у Бердичеві насправді – не Данилівська, а Олега Ольжича

Декомунізація-у-Бердичеві

В Україні стартував процес деколонізації. Оновлення даних Програми «Transparent cities/Прозорі міста» засвідчує, що українські міста відмовляються від урбанонімів, пов’язаних з росією або срср. І їх кількість зростає!

За перші шість місяців 2023 року 22 міські ради перейменували 959 топонімів. Ще у 5 містах (Коломия, Миколаїв, Херсон, Черкаси, Чернівці) тривають консультації з громадськістю.

У 2016 році під час декомунізації Бердичівська міська комісія з перейменування вулиць до 21 лютого (як регламентує Закон) на сесію міськради так і не винесла проект рішення щодо декомунізації бердичівських вулиць (а таких було майже сотня). У зв’язку із такою ситуацією, 16 травня місцеві активісти, за ініціативи депутата Бердичівської міської ради Олексія Побережного, звернулись до обласної топонімічної комісії при голові Житомирської обласної державної адміністрації, яка врахувала кожну пропозицію щодо назви вулиць на честь героїв визвольного руху. Своїм остаточним рішенням комісія ОДА постановила, що у Бердичеві з’являться зокрема вулиці Олега Ольжича, Тараса Бульби-Боровця, Романа Шухевича, Степана Бандери, Євгена Коновальця, Івана Богуна, Гетьмана Мазепи, Івана Виговського, Івана Огієнка, Миротворців, Січових Стрільців, Волонтерська вулиця та інші.

Голова Житомирської облдержадміністрації Сергій Машковський підписав розпорядження від 20.05.2016 №140 «Про перейменування топонімічних об’єктів та демонтаж пам’ятників та пам’ятних знаків у Житомирській області», а також розпорядження № 164 від 03.06.2016 року «Про внесення змін у додаток 1 до розпорядження голови облдержадміністрації від 20.05.2016 № 140».

Подальший варіант вулиць, ухвалений міською радою у відповідь на обласне рішення, призвів не лише до того, що в місті з’явилося дві вулиці Грушевського, а йдо того, що вулицю Фрунзе (голова Реввійськради СРСР, нарком з військових і морських справ (1925). Учасник встановлення радянської влади в Україні), назвали Данилівською.

Проте, весь цей час фактично чинним залишалося обласне рішення прийняте на виконання Закону.

З метою упорядкування назв вулиць в місті та завершення процесу декомунізації, Бердичівська міська комісія з перейменування рекомендуватиме скасування рішення міськради та приведення документації у відповідність з чинним Розпорядженням Голови Житомирської облдержадміністрації. Це дозволить остаточно вирішити проблему з оформленням документів, виклику таксі, екстрених служб та отриманні листів. Варто зазначити, що електронні сервіси  такі як googlemaps з самого початку внесли зміни, відповідно до українського законодавства. 

Саме тому вулиця Фрунзе у Бердичеві насправді носить назву Олега Ольжича

Чим він визначний для України та Бердичева?

Олег Ольжич народився в Житомирі – український поет, політичний діяч, археолог. Син відомого українського поета Олександра Олеся. Очолював культурно-освітню референтуру Проводу українських націоналістів і Революційний Трибунал Організації Українських Націоналістів (1939—1941). Борець за незалежність України у ХХ столітті. Автор поетичних збірок «Рінь» (1935), «Вежі» (1940) та посмертно виданої «Підзамче» (1946), а також низки праць з археології. У 1941 році під псевдонімом Д. Кардаш у Празі видав працю «Євген Коновалець».

Загинув 10 червня 1944 у концентраційному таборі Заксенгаузен.

Навіщо перейменовувати топоніми зараз, коли в країні війна? Невже не буде кращого часу?

Очевидно, Росія використовує топоніми як інструмент у просуванні своїх імперських цілей і з метою маркування території як частини «русского міра». Нині наша держава виборює у ворога власну незалежність і території, і це точно не для того, щоб наші вулиці містили культурний код окупантів. Нині наші воїни, викладачі та науковці у війні з московським окупантом мають за ціль збереження Української Соборної Самостійної Держави. Потужні фахівці та вчені в часи Другої світової війни у XX столітті також боролися за свою правду та свою волю на своїй Богом даній землі.

Відділ культури Бердичівської міської ради

Останні новини