Бердичів

міська рада

Вулиця Руська у Бердичеві: перейменовувати не можна залишити (де поставити кому?)

Декомунізація-у-Бердичеві-2

21 березня 2023 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», яка активно розпочалася в Україні з початку широкомасштабного вторгнення.

За перші шість місяців 2023 року 22 міські ради перейменували 959 топонімів. Ще у 5 містах (Коломия, Миколаїв, Херсон, Черкаси, Чернівці) тривають консультації з громадськістю.

В Бердичеві є вулиця Руська, яку носії російської мови називають «русская». Натомість, українці органічно її звуть руською, очевидно, і близько не маючи на увазі сучасну державу-терориста.

Мова має значення! Це чудовий приклад як милозвучна українська наповнена значно більшою кількістю сенсів та чіткістю визначення.

Ярослав Грицак – історик та професор Українського Католицького університету стверджує, що держави з назвою Київська Русь ніколи не існувало: «Цю назву вигадали в ХІХ столітті російські історики, щоб відрізнити Русь із центром у Києві від пізнішої Русі (Росії) з центром у Москві та Петербурзі. А від них цю назву перейняли українські історики й історики інших народів. Так само не існувало й Візантійської імперії. Німецькі історики ХVІ століття придумали цю назву, щоб відрізнити імперію з центром у Римі від пізнішої імперії з центром у Константинополі. Є, утім, засаднича різниця між історією Візантійської імперії та історією Київської Русі. Якщо перша багата на тексти, то друга була досить «мовчазною». Про неї ми знаємо набагато менше, аніж, скажімо, про стародавній Єгипет». 

Таким чином, Росія використовує топоніми як інструмент у просуванні своїх імперських цілей і з метою маркування території як частини «русского міра». І для носіїв язика окупантів вулиця Руська завжди буде «русскою». Натомість, для українця жодної проблеми з реальністю та сенсами не існує, адже йдеться виключно про давню історію предків, які споконвіку жили нашій Богом даній землі.

Саме тому, питання перейменування чи не перейменування вулиці Руської буде винесене на публічне громадське обговорення бердичівлянами найближчим часом.

Нагадуємо, статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначені Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі – Закон). Українська мова як єдина державна мова виконує функції мови міжетнічного спілкування, є гарантією захисту прав людини для кожного українського громадянина незалежно від його етнічного походження, а також є фактором єдності і національної безпеки України.

Відділ культури Бердичівської міської ради