Бердичів

міська рада

Сергій Орлюк – про входження до опалювального сезону, кадровий голод та життєдіяльність громади без ПДФО силовиків

Орлюк_інтервю_сайт

Сергію Валерійовичу, бердичівська громада вступає до нового опалювального сезону. Легко аж ніяк не буде, це – факт загальновідомий. Хотілося би поспілкуватися з Вами на предмет того, як ми заходитимемо у опалювальний сезон. Чи готові до цього комунальники? Як проходитиме освітньо-виховний процес у школах й дитсадках? Не секрет, що у зв’язку з мобілізацією та масовим виїздом бердичівлян за кордон місто відчуло суттєвий кадровий голод. Чи вплинула і чи впливатиме далі нестача робочої сили на життєдіяльність громади? Відповіді на ці та інші питання хотілося б від Вас почути.

Почнемо з галузі освіти. Майже всі школи та садочки відновили очне навчання з 1 вересня. Як відбувалась підготовка до цього навчального року та які виклики стояли перед освітянами?

Важливим питанням підготовки закладів освіти до нового навчального року було створення безпечних умов для учасників освітнього процесу, зокрема підготовка споруд цивільного захисту до роботи у надзвичайних умовах.

Так з міського бюджету було виділено кошти у сумі 2,5 млн. грн. на придбання будівельних матеріалів та проведення поточних ремонтів укриттів. Ми виконали значні обсяги робіт та вжили заходи для підвищення комфортності перебування дітей в укриттях. Тепер там оновлено та утеплено місця для сидіння, є теплі ковдри та пледи.

Готуючись до можливих перебоїв з електропостачанням, усі заклади ми забезпечили генераторами потужністю від 1,5 до 10,5 КВт.

Цільову підтримку від депутатського корпусу міської ради отримали майже всі заклади освіти, що значно полегшило роботу з підготовки до нового навчального року.

На жаль, немає можливості забезпечити умови для очного навчання  в гімназії № 8, дошкільних закладах №№ 2, 5, 17, 27, в яких відсутні споруди цивільного захисту. Плануємо до кінця 2023 року  завершити будівництво нового укриття подвійного значення у гімназії № 8.

Керівниками закладів вжито заходів із комплектування установ педагогами та обслуговуючим персоналом, відповідно до затверджених штатів. Певні труднощі виникали у заповненні вакансій вчителів математики, фізики, інформатики, польської мови, фізичної культури та «Захисту України».

Яким чином іде підготовка до нового опалювального сезону? Чи є вже певні результати? І головне: чи буде тепло в оселях жителів громади – вчасно, без зволікань?

На початку підготовки до опалювального сезону ми встановили контакт з постачальниками газу, аби переконатися, що зможемо мати достатню кількість палива для забезпечення теплом усіх будинків в місті. Також було проведено перевірку і технічний огляд усіх систем та обладнання, що використовуються для подачі тепла. Станом на 11 вересня, представником Держенергонагляду у Житомирській області підписані акти стану готовності теплового господарства до роботи в опалювальний період 2023-2024 року в повному обсязі.

Крім того, за рахунок бюджету та гуманітарної допомоги, ми забезпечили котельні генераторами на випадок відключень електроенергії. Вони, здебільшого, потрібні для проведення плавної зупинки котельні та зменшення ризиків аварій у таких випадках. Зверну увагу: про повноцінну роботу котелень на генераторах мова не йде і не йшла. Ціна електроенергії з мережі і від генератора не дозволить нікому фінансово супроводжувати цей процес. Зараз ще є кілька технічних питань. Комісія з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від централізованого опалення, має завершити розгляд заяв від споживачів. А далі повинна відпрацювати оперативна група з підготовки господарств та об’єктів соціальної сфери до роботи в осінньо-зимовий період, яка встановить рекомендовану дату початку опалювального сезону.

Можна констатувати, що з завданням на період міжсезоння ми впорались. Тепер на нас чекає процес запуску котелень, який також нелегкий. Про успішність усієї кампанії можна буде говорити тоді, коли у встановлений термін в будинках бердичівлян з’явиться тепло. На сьогодні все, що від нас залежить, виконано.

Кадровий голод… Чи насправді у громаді він відчувається? Коли так, то яким чином вплинули на критичну ситуацію з кадровим потенціалом режим військового стану та мобілізація? В яких сферах найбільше не вистачає робочих рук?

Дійсно, сьогодні гострою є проблема браку кадрів. Однією з причин є низький рівень заробітних плат. Під час військового стану додалася мобілізація. Багато працівників, а це – здорові, молоді, енергійні, ініціативні та активні люди, пішли на війну захищати нашу державу. Заміну найти важко, бо при офіційному працевлаштуванні чоловіків, обов’язковим є відвідування районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Найбільший кадровий дефіцит – у сферах житлово-комунального господарства, зокрема, у Комунсервісі, Водоканалі, Тепломережі, МКАРС та МКВЖРЕП № 7. Наслідком цього є затримки в обслуговуванні споживачів та інколи зниження якості послуг. Недостатній кількісний та якісний склад працівників призводить до затримок у виконанні ремонтних робіт, а також до позапланових аварій.

Ми робимо все можливе, щоби вирішити проблему кадрового голоду та підтримати наші комунальні служби. Проте, це завдання вимагає часу та ресурсів, і ми розраховуємо на розуміння та співпрацю мешканців у цьому питанні. Активно шукаємо нових працівників і намагаємося задіяти фахівців до роботи в цих сферах.

Зовсім недавно у міській раді отримали звістку про мобілізацію одного з моїх заступників, який саме займався сферою ЖКГ. Робота комунальників – то перше, що бачать і відчувають бердичівляни щодня. Сьогодні першочергово маємо вирішувати питання з цією вакансією, адже все це тягне за собою входження в опалювальний сезон та завершення проєктів у сфері ЖКГ, які планувались цього року. Одним з таких проєктів є капітальний ремонт вулиці Шевченка.

Щодо ремонту цієї вулиці… У чому, власне, полягає складність ситуації? Чи зможе місто виконати усі роботи цього року?

Вулиця Шевченка має стратегічне значення для Бердичева. Тому хочемо щоб роботи були виконані якісно. Ми відмовляємося від порядку дій, де спершу покладали новий асфальт, а потім міняли під ним старі труби. Розуміємо, що це завдання вимагає багато часу та ресурсів, але робимо все можливе, щоб забезпечити надійний ремонт. Вдячні бердичівлянам за розуміння та терпіння під час проведення цих робіт.

Почнемо з повної заміни водогонів та каналізаційної мережі з переврізанням будинків. Такий підхід зменшить ризик виникнення проривів у майбутньому та забезпечить надійність системи водопостачання та водовідведення. Тільки після того, як все, що знаходиться під землею, буде замінено, перейдемо до облаштування зливової мережі та асфальтування дорожнього покриття. У рамках ремонту ми також облаштуємо нові тротуари та зелені зони для комфорту мешканців.

Наразі виготовлено проєктну документацію на мережу водогону та водовідведення. На завершальній стадії тендер з визначення виконавця даних робіт. Найближчими днями будемо знати виконавця і зможемо розпочати роботи. Проєкт на облаштування зливової системи, відновлення асфальтного покриття та благоустрою – на стадії виготовлення. Далі будемо шукати виконавця на цю частину робіт.

З 01 жовтня податок на доходи фізичних осіб від військових та силовиків має припинити надходити до місцевих бюджетів – його планують спрямувати до держбюджету. У зв’язку з цим ширяться найпесимістичніші прогнози: мовляв, окремі громади ледь зводитимуть кінці з кінцями.

Сьогодні, як ніколи активно, ми маємо працювати над залученням інвестицій в місто, з платниками податків. Пропрацьовуються альтернативні шляхи залучення коштів до бюджету громади.

Якщо справдяться прогнози стосовно вилучення податків на доходи фізичних осіб від військовослужбовців та силовиків, то ми будемо мати проблему з виконанням бюджету у частині наповнення вже в цьому році – на самому порозі входження до опалювального сезону та з можливими відключеннями електроенергії на початку зими.

Стосовно наступного року, то відсутність ПДФО від військових та силовиків призведе до зменшення власних надходжень громади в частині податків та зборів майже на 50%.

Треба думати, де ми будемо економити. А економити доведеться у будь-якому випадку. Ефективність роботи сьогодні та чітке планування зможе визначити, скільки саме.

Отже, захищаємо нашу державу і працюємо на громаду разом!