Бердичів

міська рада

Публічна бібліотека бердичівської громади поділилася практиками своєї роботи з колегами зі всієї України

1-19

Бердичів відвідали представники обласних дитячих бібліотек України. Візит потужної делегації фахівців бібліотечної справи відбувся у рамках триденної Всеукраїнської науково-практичної конференції керівників бібліотек для дітей, що проходила на Житомирщині за участі т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислава Карандєєва, представників профільних комітетів Верховної Ради України, державних інституцій з питань мистецтва, телебачення й радіомовлення, очільників обласної влади, провідних вітчизняних видавників тощо.

Одна з найсучасніших бібліотек в Україні, в якій вміло й професійно реагують на потреби користувачів, на усі вимоги сьогодення, на зміни у суспільстві… Бібліотека, для якої інтереси та запити громади – понад усе… Простір незалежний та вільний від заангажованості, в якому панує такий само вільний діалог… Такою, зі слів модераторки зустрічі – заступниці директора з наукової роботи Обласної бібліотеки для дітей та юнацтва Житомирської обласної ради Лариси Мозгової – є Публічна бібліотека з філіями бердичівської громади.

Власне, тому, інформувала, вирішено було відвідати саме Бердичів. Аби дізнатися про успішні практики роботи, нові продукти, нові послуги, що їх, у свою чергу, могли би впровадити у різних областях. І, таким чином, розповсюдити цікаві інновації всією Україною.

Надзвичайно корисним, на думку Лариси Мозгової, є багатий досвід бердичівських бібліотекарів та їхньої керівниці Тетяни Кущук у сфері фандрейзинга – залучення позабюджетних коштів. Активна участь у різного роду проєктах дозволяє закладу йти вперед і розвиватися, і цей напрямок діяльності бердичівських бібліотекарів є однією з найуспішніших практик в Україні.

У Бердичеві учасників конференції вітали міський голова Сергій Орлюк, начальниця відділу культури міської ради Валентина Кузьменко, в. о. директора Обласної бібліотеки для дітей та юнацтва Житомирської обласної ради Світлана Гресь та очільниця делегації, генеральна директорка Національної бібліотеки України для дітей, Заслужена працівниця культури України, кандидатка культурології Алла Гордієнко.

Зі слів останньої, Бердичів – місто, знане в Україні та у світі. Знане, зокрема, через свій зв’язок із Бальзаком, через насиченість багатим єврейським колоритом. А ще – через активну діяльність Публічної та дитячої бібліотек, які виступають потужними осередками культурної, просвітницької та національно-патріотичної діяльності. У широкому колі вітчизняних фахівців бібліотечної справи Бердичів відомий своїми часто нестандартними підходами до роботи, відданістю справі, вмінням вибудовувати співпрацю з громадою та з владою. І, якщо кожен в Україні має дякувати своїм Захисникам і Захисницям за можливість жити й працювати, зауважила Алла Гордієнко, то славні оборонці, у свою чергу, мають знати: українські бібліотекарі взагалі і бердичівські зокрема живуть і працюють в Україні, на Україну, заради її перемоги та її людей.

Так місцева Публічна бібліотека з філіями стала чи не першою в Україні, де вже зранку 24 лютого 2022-го року обговорювали, яким чином будуть поєднувати основну діяльність із волонтерською. Про те, як заклад зумів виступити одним із потужних волонтерських центрів у громаді, учасникам конференції розповіла Тетяна Кущук.

Темою виступу її заступниці – завідувачки бібліотеки-філії № 7 для дітей Валентини Петрухіної – стала діяльність дитячої бібліотеки як території національних культур. Перебуваючи у Бердичеві, гості мали змогу побувати у Музеї єврейства, на території Всеукраїнського Санктуарію Матері Божої Святого Скапулярія, у Театрі на Європейській, здійснити екскурсію містом, пересвідчившись у тому, що мультикультурність є однією з невід’ємних складових міста.

І це, власне, стало ще однією з причин, через яку шановані фахівчині бібліотечної справи відвідали саме Бердичів, і на яку звернула увагу модераторка зустрічі Лариса Мозгова. У місті, з якого, за Бальзаком, починається Україна, констатувала, знаються на тому, як безконфліктно, насичено, повноцінно жити усім разом – з різними віросповіданнями, культурними традиціями й надбаннями. А у тутешній бібліотеці – на тому, як згуртовувати різні категорії громади. Цей досвід міг би бути корисним для всієї України як держави сильної, єдиної, цілісної. Вільної і незалежної.