У Бердичеві презентували проєкт Статуту міської територіальної громади. Задля того, аби в обговоренні могли взяти участь усі зацікавлені мешканці громади, презентацію влаштували в онлайн-режимі, де в чаті можна було окреслити пропозиції та зауваження.
Зі слів міського голови Сергія Орлюка, Статут має виступати для громади, свого роду, місцевим Основним Законом, за яким вона житиме, за яким розвиватиметься. Сергій Орлюк подякував Раді Європи, представники якої здійснили величезний внесок у те, аби бердичівська громада була зі своїм Статутом, та членам робочої групи у складі фахівців і депутатів міської ради та громадських активістів.
Проєкт Статуту виступив першим спільним дітищем Ради Європи та бердичівської міської ТГ, зазначив, у свою чергу, секретар міської ради Богдан Коляда. Дню, на який призначили онлайн-презентацію проєкту, продовжив, передували місяці копіткої роботи, вісім робочих зустрічей – кількагодинних, насичених, з активними обговореннями та дискусіями. Зате, за підсумком, громада має потужний документ. Причому, не декларативного характеру, а робочий, дієвий.
Активність та зацікавленість робочої групи з Бердичева відзначили і куратори проєкту від Ради Європи – експерти з питань розвитку механізмів громадської участі проєкту Офісу Ради Європи в Україні Максим Лациба та Максим Лукінюк. Їх, зізнаються, тішить той факт, що проєкт Статуту бердичівської громади вийшов гідним. Важливо, зауважили при цьому, аби був результат, і першим таким результатом можна вважати даний проєкт. Який, сподіваються експерти, служитиме інтересам громади.
Статут Бердичівської міської територіальної громади – це документ на 98 сторінок, який складається з 11-ти розділів, заключних положень, а також 6-ти положень з громадської участі.
Розділи Статуту:
- Загальні положення (складаються з 5-ти статей);
- Органи місцевого самоврядування (9 статей);
- Права, обов’язки, гарантії жителів (3 статті);
- Форми участі місцевих жителів у вирішенні питань місцевого значення (10 статей);
- Органи самоорганізації населення (6 статей);
- Участь молоді у місцевому самоврядуванні (6 статей);
- Взаємовідносини органів місцевого самоврядування з іншими суб’єктами (3 статті);
- Громадський контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування (3 статті);
- Засади розвитку територіальної громади (12 статей);
- Звітування органів місцевого самоврядування перед громадою (4 статті);
- Відкритість та прозорість у діяльності органів місцевого самоврядування (5 статей).
Положення з громадської участі:
- Положення про проведення громадських слухань;
- Про місцеві ініціативи;
- Про публічні консультації;
- Про загальні збори громадян за місцем проживання;
- Про громадські експертизи;
- Про електронні петиції.
Проєкт Статуту бердичівської громади винесуть на громадське обговорення, що триватиме кілька тижнів. Після того, як будуть зібрані усі зауваження та пропозиції, робоча група знову збереться, аби опрацювати та впорядкувати інформацію. І вже після цього остаточний варіант Статуту винесуть на розгляд депутатів міської ради. У робочій групі припускають, що громада може отримати свій Основний закон ще у цьому році.