Бердичів

міська рада

Підтоплення: заходи з запобігання, рекомендації населенню

Pls_info-1-paqcluwjr0c9kilus37hajlkx5n9wowv3mftsbkm1s

Запобігання підтопленню та страхування майна на території Бердичівської міської територіальної громади

Український Гідрометцентр попереджає про можливе виникнення небезпечних ситуацій у осінньо-зимовий період, які пов’язані із значними опадами на території України, що перевищують місячну норму на багато разів. У такому випадку прогнозується виникнення небезпечної ситуації, яка пов’язана з підтоплення територій міста, існує ймовірність різкого підйому рівнів у малих річках і потічках, підтоплення інтенсивним поверхневим стоком дощових вод. Очікувати ці явища можливо в будь-якому регіоні України. За багаторічними даними, в осені найчастіше критеріїв стихійних явищ досягають значні зливи, раптове танення раннього снігу, далі за кількістю небезпечних явищ є сильний вітер та, як наслідок, ймовірність формування паводків.

Відтак, підтоплення житлових будинків, приміщень та інших об’єктів є однією з найбільш актуальних проблем, з якою стикаються і мешканці Бердичівської міської територіальної громади. Причиною цього є недосконалість зливових систем міста «ливньовок», а також недбале ставлення мешканців до комунікацій міста.

Проблемні питання щодо зливових систем міста

Для  запобігання підтоплень вулиць, будинків, присадибних ділянок на території міста улаштована складна розгалужена система водовідведення, що запобігає підтопленню територій та забезпечує водовідведення. Ця система включає близько 10 км закритої та біля 26 км відкритої зливової каналізації, 412 зливових колодязів. На жаль, в період осінніх польових робіт підвищуються ризики підтоплення територій внаслідок неправомочних дій окремих жителі міста, які свідомо засмічують зливові канави бадиллям після збору урожаю, сухими гіляками та сміттям.

Вірогідність виникнення аварій та надзвичайних ситуацій, які пов’язані з підтопленням територій паводковими водами, залишається високою завжди. На території міста Бердичева існують проблемні зони ризику підтоплення, загальна площа яких складає 12,1 га що включають: до 10 вулиць, до 8 провулків, до 120 будинків біля русла р. Гнилоп’ять, та окремих територій міста, які знаходяться в низовині, в яких мешкає біля 500 осіб.

При умові вжиття відповідних запобіжних заходів щодо захисту територій від підтоплення цієї небезпеки можливо уникнути. Задля  попередження руйнівних наслідків підтоплення потрібно, в першу чергу, провести роботи щодо забезпечення водовідведення, а саме: розчистити дренажні та каналізаційні інженерні мережі і стічні канави від бруду та сміття біля осель, ліквідувати завали, які опинилися на шляху стічних вод, розчистити шляхи підходу (під’їзду) інженерної техніки на випадок виникнення підтоплення території, підготувати матеріал (мішки, пісок тощо) для захисту будинків та споруд.

Загальна довжина зливових систем Бердичівської міської територіальної громади становить близько 300 кілометрів. Однак, більшість з них потребує ремонту та реконструкції. Це пов’язано з тим, що системи були побудовані ще в радянські часи та не відповідають сучасним вимогам реального часу.

Однією з основних проблем зливових систем міста є недостатня пропускна здатність. Це призводить до того, що під час сильних дощів вода не встигає стікати по трубах і затоплює прилеглі території.

Іншою проблемою, маємо це визнати, залишається, недбале ставлення мешканців громади до комунікацій міста, що є, також, однією з причин підтоплень. Мешканці часто кидають сміття в «ливнівки», що призводить до їх засмічення та зниження пропускної здатності. Крім того, мешканці громади іноді самостійно проводять ремонти зливових систем, що може призвести до їх пошкодження і втрати функціональності.

Заходи щодо запобігання підтопленню

Для запобігання підтопленню житлових будинків, приміщень та інших об’єктів на території Бердичівської міської територіальної громади необхідно вжити комплекс заходів.

Серед таких заходів:

 • ремонт та реконструкція зливових систем міста. Цей захід передбачає усунення пошкоджень та недоліків зливової каналізації, а також її розширення та модернізація. Відтак, в умовах правового режиму воєнного стану, пов’язаних з обмеженнями у часі для проведення відповідних заходів з будівництва нових подібних об’єктів на території нашої громади. Критичною нині залишається ситуація і, відповідно, найскладнішою щодо її реалізації, щодо ремонту і модернізації існуючих та експлуатації вищезазначених об’єктів, оскільки існує проблема обмежених фінансових можливостей міського бюджету;
 • впровадження заходів щодо контролю за станом зливових систем. Цей захід передбачає проведення регулярних оглядів та перевірок зливової каналізації з метою виявлення та усунення порушень;
 • інформування та роз’яснювальна робота серед населення щодо необхідності дбайливого ставлення до комунікацій міста. Цей захід передбачає інформування населення про правила експлуатації зливової каналізації та про наслідки їх порушення;
 • страхування майна від підтоплення. Одним із заходів, спрямованих на запобігання підтопленню, мешканці громади також мають змогу захистити своє майно від підтоплення, застрахувавши його. Страхові компанії пропонують різні програми страхування майна від підтоплення, які можуть забезпечити компенсацію за збитки, завдані під час затоплення.

Рекомендації для мешканців бердичівської громади

У разі виявлення порушень стану інженерних комунікацій захисту територій від підтоплення, повідомляйте за телефоном: 4-32-62 (МКП «Бердичівкомунсервіс»).

Під час підтоплення:

 • повідомити про підтоплення території за будь-яким номером телефону: 101, 102, 15-05;
 • зібрати документи, речі першої потреби, в першу чергу надати допомогу дітям і людям похилого віку та підготуватися до евакуації;
 • перекрити газовий кран, вимкнути електричний струм;
 • не вживати колодязну воду в районі підтоплення;
 • не доторкатися до електропроводів;
 • обмежити невиправдане переміщення затопленою територією;
 • для захисту свого майна від підтоплення застрахуйте його.

            

Наслідки підтоплення порушують звичайні умови життя людини, призводять до руйнування та пошкодження власного майна. Обсяги заподіяної стихійним лихом шкоди, як правило, перевищують фінансові можливості родини. Законодавча база України гарантує соціальний захист населення та часткове відшкодування понесених родиною матеріальних витрат відповідно до законів України: «Про страхування» (гарантоване отримання відповідної фінансової компенсації), «Про місцеве самоврядування в Україні»  (одноразова грошова допомога). На жаль, розмір цієї одноразової допомоги (в грошовому еквіваленті) – незначний, обмежується фінансовими можливостями міського бюджету.

Для того щоб не залишитися сам на сам з бідою та гарантовано  отримати відповідну фінансову компенсацію за пошкоджено майно, слід заключати договір страхування особистого майна.

Страхування – це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян у разі виникнення стихійного лиха, реальний правовий та фінансовий захист вашого майна. У Бердичеві існує ряд фінансових установ, які успішно здійснюють страхову діяльність.

Відділ з питань НС та ЦЗН виконавчого комітету Бердичівської міської ради