Бердичів

міська рада

Богдан Коляда взяв участь у конференції Ради Європи, присвяченій майбутньому деліберативної демократії в Україні

1-21

Під час заходу, інформує, було піднято такі важливі сьогодні для України теми як перспективи дорадчої демократії та виклики під час війни і в післявоєнний період, окреслено, що таке громадські асамблеї та у чому полягає необхідність їх запровадження для досягнення розвитку деліберативної демократії – виважених аргументованих обговорень проблем і потреб громади та спільного пошуку способів їх розв’язання. Проблема низької комунікації між органами місцевого самоврядування та жителями, на жаль, присутня, констатує секретар міської ради, і дорадча демократія може сприяти налагодженню такого діалогу.

Участь у конференції офлайн взяли 27 осіб, ще 30 долучились онлайн. Як один зі спікерів Богдан Коляда розповів про напрацьований досвід залучення громадян до участі в обговоренні процесів, що проходять у громаді, на прикладі написання Статуту бердичівської громади.

Після внесених поправок Статут на сьогодні знаходиться в процесі реєстрації. Цьому передувала копітка праця, у тому числі, взаємодія з місцевими жителями, які виявились не дуже активними під час обговорення документу, зазначає Богдан Коляда. А документ, звертає увагу, без перебільшення стосується всіх. Тим не менше, зауваження були, всі вони взяті до уваги, і саме той аспект, що людей було почуто, до них дослухались, сподівається посадовець, у подальшому спонукатиме долучатись до онлайн- і офлайн-обговорень нагальних проблем щоразу все більше громадян.

Реакції та коментарі, озвучене під час обговорень, об’єктивні і суб’єктивні оцінки з того чи іншого приводу – все це важливо при прийнятті рішень, вважає Богдан Коляда, і якщо люди будуть бачити, що їхні думки враховані, то продовжуватимуть пропонувати свої ідеї та бачення розвитку тієї чи іншої ситуації. Така комунікація допоможе побудувати демократичне європейське суспільство, про яке говоримо, яке ставимо у приклад і до якого прагнемо.

Під час зустрічі спільно з представниками публічної влади на місцях, регіонального та національного рівнів, з національними і міжнародними експертами Ради Європи, представниками від організації громадянського суспільства обговорили кращі міжнародні практики деліберативної демократії та організації громадських асамблей в європейських країнах, саме поняття деліберативної демократії загалом, як форму демократії, що передбачає прийняття політичних рішень, порядку та розгляд спірних питань на деліберативній громадській думці – думці групи громадян, обраних серед спільноти, про громадянські асамблеї, членом яких може стати кожен, а також плани щодо пілотування механізму асамблей у 2024-му у двох громадах в Україні, про що прямо під час конференції було підписано Меморандуми щодо співпраці. Неабияк цікаво було почути досвід кожного, зазначає секретар міської ради, це інформативно і й цінно.

Богдан Коляда дякує офісу Ради Європи за запрошення, за те, що залучають до таких важливих обговорень, за підтримку у всіх починаннях. Отримані знання, вірить посадовець, можливо буде реалізувати на практиці, залучивши деліберативні методи при вирішенні таких ТОП-тем для Бердичівської територіальної громади, як сфера ЖКГ, а віднедавна – і сфера освіти. Секретар міської ради бачить вирішення цих проблем шляхом якісного діалогу на рівні влада-громада, у взаємодії задля спільного результату – розвитку громади і комфортного життя її мешканців.