Бердичів

міська рада

Вимоги безпечної експлуатації димових і вентиляційних каналів житлових та громадських будівель

430130357_751185287113037_2666929740439409073_n-1-1

Звертаємо увагу користувачів природного газу, що незважаючи на закінчення опалювального сезону, дбати про безпечний стан димових та вентиляційних каналів у житлових та громадських будинках, де використовується природний газ залишається актуальним.

Однією з основних причин виникнення нещасних випадків при користуванні природним газом є несправність систем димовідведення та вентиляції.

Згідно з «Правилами безпеки систем газопостачання», які затверджені Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285, власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) газифікованих житлових та громадських будинків відповідає за технічний стан і безпечне користування димовими та вентиляційними каналами. Контроль за проведенням перевірок стану димових і вентиляційних каналів з метою визначення їх придатності для подальшої експлуатації покладається на власників громадських та житлових будинків, житлово-експлуатаційні організації, незалежно від їх відомчої належності

Від якісної роботи димових та вентиляційних каналів напряму залежить збереження здоров`я та життя користувачів.

Перевірку та прочищення димових та вентиляційних каналів необхідно здійснювати один раз на рік, а якщо газові прилади працюють протягом року – перевірка здійснюється два рази на рік. Роботу по перевірці та прочищенню димових та вентиляційних каналів можуть виконувати тільки ті спеціалізовані організації, які задекларували виконання робіт з підвищеною небезпекою, забезпечені кваліфікованим персоналом та відповідним обладнанням для виконання цих робіт.

Обслуговування димоходів газового обладнання з відведенням продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку необхідно проводити одночасно з обслуговуванням газового обладнання за документацією з експлуатації заводів-виробників.

Перевірка і прочищення димових і вентиляційних каналів оформлюється актом (рекомендована форма акту наведена у додатку 2 «Правил безпеки систем газопостачання»). Строк зберігання актів – 12 місяців.

При влаштуванні в приміщенні газових плит, водонагрівальних або опалювальних апаратів з відведенням продуктів згоряння в димохід припливна та витяжна вентиляція повинна забезпечити кратність повітрообміну не менше ніж три. При цьому припливна вентиляція додатково повинна забезпечити подання необхідної кількості повітря для повного згоряння горючих газів в газових приладах. Так для повного згоряння 1м³ природного газу необхідно приблизно 10 м³ повітря, а для повного згоряння 1м³ зрідженого вуглеводневого газу (пропан-бутану) необхідно приблизно 27 м³ повітря.

При користуванні газовими приладами необхідно здійснювати контроль за повним згорянням газу.

Димові труби від газових приладів в будівлях повинні бути виведені:

 • вище граничної зони вітрового підпору, але не менше 0,5 м вище гребеня даху при розташуванні їх (рахуючи по горизонталі) не далі 1,5 м від гребеня даху;
 • в рівні з гребенем даху, якщо вони знаходяться на відстані до 3 м від гребеня даху;
 • не нижче прямої, проведеної від гребеня вниз під кутом 10 до горизонту, при розташуванні труб на відстані більш 3 м від гребеня даху.

Зоною вітрового підпору димової труби вважається простір нижче лінії, проведеної під кутом 45 до горизонту від найбільш високих точок поблизу розташованих споруд і дерев. У всіх випадках висота труби над прилягаючою частиною даху повинна бути не менше 0,5 м, а для будинків із суміщеною покрівлею (плоским дахом) – не менше 2,0 м.

Вентиляційні труби, які розташовані поряд з димовими трубами повинні мати висоту, що дорівнює висоті цих димових труб.

Нормальною тягою димоходу вважається мінімальне розрідження в димоході, встановлене державними стандартами на прилади і апарати, які підключені до димоходу, але не менше 2 Па (0,2 мм вод.ст.).

У будинках, які обладнані приладами і апаратами з відводом продуктів згорання в димоходи, забороняється влаштування витяжної вентиляції з штучним спонуканням. Категорично заборонено встановлювати ковпаки, зонти та інші насадки на оголовок димоходу.

Перед початком користування газовими приладами, що мають відведення продуктів згоряння у димоходи, необхідно обов’язково перевірити в них тягу. Перед тим як запалити пальник, необхідно перевірити наявність тяги. У жодному разі не можна перевіряти тягу запаленим сірником. Якщо вузька смужка тонкого паперу втягується всередину – означає, що тяга в наявності; якщо залишається нерухомим – тяга відсутня; відхиляється від газового приладу в приміщення, то тяга зворотна.

Для запобігання виникнення аварій та настання нещасних випадків необхідно:

 • забезпечити регулярні перевірки та прочищення спеціалізованою організацією димоходів та вентиляційних каналів;
 • експлуатувати димові та вентиляційні системи згідно з проектом;
 • перевіряти, щоб оголовки димових та вентиляційних каналів не знаходились у зонах вітрового підпору;
 • заборонити встановлення механічної витяжки у приміщеннях, де експлуатуються газові прилади з відведенням димових газів у димохід;
 • заборонено використання газових приладів не за призначенням ( газову плиту – для обігріву приміщення, тощо);
 • не перекривати та не закривати (заклеювати, захаращувати) отвори вентиляційних каналів;
 • не замуровувати і не заклеювати «кармани» і люки, що призначені для чищення димоходів;
 • не встановлювати у газифікованих приміщеннях металопластикові вікна, які не мають кватирок/фрамуг;
 • не використовувати газові прилади при закритих вікнах, квартирках, фрамугах;
 • регулярно слідкувати за станом оголовків димових та вентиляційних каналів у зимовий період, з метою запобігання їх обмерзанню та руйнуванню;

Газове обладнання житлових і громадських будинків підлягає відключенню (із встановленням заглушки) від системи газопостачання при:

 • несправності оголовків димових і вентиляційних каналів;
 • відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах.

ПАМ’ЯТАЙТЕ: при недостатній кількості повітря та відсутності тяги в димоходах відбувається неповне згоряння горючого газу, при якому виділяється оксид вуглецю – СО (чадний газ), який не має ні кольору, ні запаху, але характеризується високою токсичністю. Після кількох вдихів повітря, що містить всього 1% (за об’ємом) СО, людина втрачає свідомість та через 1-2 хвилини помирає.

Шановні користувачі, з метою збереження свого здоров’я та життя дотримуйтесь виконання вимог нормативно-правових актів під час користування природним газом.

Останні новини