Бердичів

міська рада

Заклади загальної середньої освіти недофінансовано на 30,0 млн. грн. Пропонується ліквідувати дві школи та три дитсадки.

1-14

16.05.2024  на черговій нараді керівників закладів загальної середньої освіти громади за участі міського голови Сергія Орлюка, його заступниці Олени Петрівської та начальниці фінансового управління міської ради Олени Геденач було проаналізовано стан галузі освіти, обговорено шляхи  економії бюджетних коштів для функціонування  мережі шкіл.

Начальник управління освіти і науки Валентина Адаменко навела дані щодо уже вжитих керівниками ЗЗСО заходів економії: відміна від поділу класів для вивчення окремих предметів, закриття факультативів та гуртків, оптимізація існуючої мережі класів шляхом об’єднання класів з низькою наповнюваністю, обмеження щодо відкриття 1-х та 10-х класів з наповнюваністю менше 30 осіб,   неоплачувана заміна уроків та ін. Наголосивши при цьому, що навіть такі непопулярні кроки не дають можливості ліквідувати недостатність коштів, необхідних для збереження мережі із 15 шкіл та 14 дитячих садків.

На жаль, війна негативно вплинула на чисельність дитячого населення громади. За два роки контингент учнів знизився майже на 2 тисячі і становить близько 7 тис. учнів. Більше ніж у 2,5 рази зменшилась кількість вихованців дитячих садків, яких на сьогодні налічується трохи більше 1 тисячі.

Змінились підходи до формування  освітньої субвенції, яка:

  • нараховується лише на класи з чисельністю більше 27 осіб
  • не враховує оплату праці педагогів, які не в,икладають предмети (психологи, соціальні педагоги, педагоги-організатори, бібліотекарі, логопеди, асистенти, вихователі ГПД та ін.)
  • не враховує оплату годин шкільного компоненту (факультативів, курсів за вибором, додаткових годин)
  • не враховує оплату за поділ класів на групи для вивчення іноземної та української мов, трудового навчання, інформатики, фізкультури,
  • не враховує оплату годин за педагогічний патронаж (індивідуальне навчання хворих дітей)
  • не в повному обсязі здійснюється  фінансування інклюзивного навчання тощо.

Як наслідок, це призвело до суттєвого недофінансування закладів загальної середньої освіти за рахунок коштів державної освітньої субвенції, що станом на сьогодні складає близько 30 млн. грн., які неможливо ліквідувати за рахунок міського бюджету.

Вихід з цієї непростої ситуації лише один – створення ефективної мережі закладів освіти шляхом ліквідації  таких, що мають низьку наповнюваність або ж не мають відповідної матеріально-технічної бази, тих, що не можуть забезпечити дітям  належних безпекових умов.

Саме тому управлінням передано на розгляд міської ради рішення щодо ліквідації гімназії № 6 та 14, дошкільних закладів №№ 5,17 та 27, у складі яких протягом 2-х років працюють лише короткотривалі групи  з відвідуваністю 25-40 осіб.

Наступним проєктом передбачено затвердження соціальної програми підтримки дітей пільгових категорій, які, відповідно до чинного законодавства, мають право на пільгове харчування у закладах загальної середньої освіти, шляхом  виплати родинам компенсації за харчування (близько 700 грн. на місяць на одну дитину) у разі неможливості роботи шкільних харчоблоків.

Начальник управління освіти і науки Бердичівської міської ради                   Валентина АДАМЕНКО