Бердичів

міська рада

Затверджено планову мережу закладів дошкільної та загальної середньої освіти громади на 2024/25 н.р. Кількість шкіл – незмінна, три садочки – на закриття.

DSC_0058-4

Затвердження планової (попередньої) мережі ліцеїв, гімназій та дитячих садків на 2024/25 н.р. стало чи не найголовнішою темою на засіданні виконавчого комітету.

2023/24 навчальний рік підходить до завершення, і керівники закладів, за законом, повинні перед відпустками повідомити працівників про наступне тижневе навантаження, а разом із цим – про звільнення, скорочення або про істотне погіршення умов праці. Про це присутніх на засіданні інформувала начальниця управління освіти і науки Бердичівської міської ради Валентина Адаменко.

Щодо тижневого навантаження у школах, продовжила, то воно залежить від тарифікації, штатних розписів, що, у свою чергу, мають прямий зв’язок із кількістю класів та кількістю учнів.

Якщо у 2023/24 н.р. станом на 01 вересня до шкіл громади пішли 8583 учні, діяло 333 класи, а середня наповнюваність складала 26 дітей у класі, то цьогоріч очікується, що загальна кількість учнів у школах зменшиться до 7751 особи, кількість класів – до 287-ми, а середню наповненість, згідно формули розподілу освітньої субвенції, приведуть до 27,2 учня в класі. Попередньо вирахувано, що першачків порівняно з минулим навчальним роком зменшиться на 120 дітей, а десятикласників – на 89. Якщо минулоріч 10-х класів налічувалося 15, то у цьому році – 10.

З усіма керівниками шкіл було проведено серйозну роботу з підготовки закладів до діяльності в автономному режимі, зазначила Валентина Адаменко, і вже сьогодні можна сказати, що на фінансування з освітньої субвенції виходять ліцеї 4, 12,10, 15, а також гімназії 1, 2, 6, 7, 17 та початкова школа № 18. Загалом, мережу ліцеїв та гімназій збережено повністю, працюють усі без виключення, резюмувала начальниця управління, мова про закриття гімназій № 6 та № 14 наразі не йде.

Щодо тижневого навантаження у дитячих садках, то у цьому випадку, акцентувала увагу Валентина Адаменко, грає роль кількість груп та специфіка їхньої роботи. А щодо фактичного відвідування садочків, то вивчення результатів щомісячного та щоденного моніторингу викликає тривогу, не приховувала посадовиця.

3500 вихованців – такою була загальна кількість у садках до війни, інформувала доповідачка, самих садочків налічувалося 14. На сьогодні заклади дошкільної освіти відвідують 1250 дітей. Вивчивши результати, фахівці прийняли рішення зменшити кількість груп у закладах на 25 (класів у школах зменшили на 44). Якщо у школах все може змінитися за літо (перехід з одного закладу до іншого чи, припустимо, першачка думали вести в одну школу, а поведуть до іншої), там все можна переглянути до 05.09.2024 р. У випадку ж із садочками, «зайві» діти нізвідки не з’являться – хіба що повернуться з-за кордону.

Отже, маємо 1250 дітей та 14 закладів, підраховує Валентина Адаменко. Не треба бути дуже сильним математиком, аби підрахувати: для повного охоплення дітвори вистачає 7-10 закладів (у громаді діють садочки, проєктна потужність яких – 200-300 дітей).

Знову таки, було проведено бесіду з керівником кожного закладу, інформує начальниця управління. Кількість груп зменшували на ту кількість, на яку директори погоджувалися: у великих садках – мінус 2 групи, у невеликих – мінус 1 групу. Без змін залишили кількість груп у двох дитсадках – № 11 (він один на всю велику Червону Гору) та № 15 (велика наповнюваність за рахунок дітей працівників швейної фабрики).

Із мережі виключають три дитсадки – № 5, № 17 та № 27. Зі слів Валентини Адаменко, наповнюваність цих закладів на сьогодні складає:

  • № 5 – 11 дітей (за інформацією від колективу, цю цифру можуть довести до 40-ка);
  • № 17 – 15 дітей;
  • № 27 – 40 дітей.

Протягом одного року на забезпечення цих дитсадків потрібно:

  • №5 – 8,1 млн. грн.;
  • № 17 – 6,9 млн. грн.;
  • № 27 – 7,65 млн. грн.

У садочку, в якому виховуються близько 40 дітей, має утримуватися персонал у 70 осіб. Усі три садочки в час війни не мають укриттів, а у громаді, переконана начальниця управління, не мають права неефективно використати бюджетних 22,6 млн. грн.

Як повідомила начальниця фінансового управління міської ради Олена Геденач, при формуванні бюджету на 2024 рік потреба на видатки галузі «Освіта», що фінансуються з бюджету міської громади, становила 268 млн. грн., але у зв’язку з недостатністю фінансових ресурсів вона не була забезпечена у повному обсязі. Тому станом на 30.05.2024 з бюджету громади додатково спрямовано на цю галузь 83 млн. грн . Потреба на такі видатки забезпечена у повному обсязі. По освітній субвенції, що виділяється з державного бюджету з розрахунку на кожного учня,  передбачено 166 млн грн. Недостатність на 30.05.2024 становить 14 млн. грн.

План мережі – попередній, фактично вона може виявитися меншою за заявлену, ще раз підкреслює Валентина Адаменко. Батьки часто здають неповні пакети документів одразу до кількох шкіл, аби вже ближче до часу Х остаточно визначитися, куди вести свого першачка. І це вже стає традицією – взнавати у прямому сенсі 1-го вересня, скільки першокласників буде навчатися у тому чи іншому закладі. Є частина учнів, котрі знаходяться на так званому сімейному навчанні: перебуваючи в іншій державі, вони не залишають бердичівські школи. Зрозуміло, що фактично у місцевих закладах їх немає. Можна фіксувати ще одну тенденцію: вже неодноразово надходили звернення від батьків надати їм необхідні документи для виїзду за кордон. Тобто, знати точну ситуацію по мережі буде можливість лише у районі 01-03 вересня.

А загалом, підсумовує Валентина Адаменко, картина доволі сумна. Навіть досвідчені педагоги не могли уявити, що подібне може статися. І її пропозиція до членів виконкому – підтримати відповідний проєкт рішення. Члени виконкому підтримали його одноголосно.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *