Бердичів

міська рада

14 червня – Всесвітній день донора крові. Як стати донором?

Young female donor lying on the couch and using her mobile phone while donating blood at hospital

Донором може бути будь-який  дієздатний  громадянин  України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених МОЗ  України.  Взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється  лише за умови, що здоров’ю донора  не буде заподіяно шкоди.

Перед тим, як ви вирішите піти на донацію, радимо перевірити, чи нема у вас тимчасових  чи абсолютних протипоказань.

Підготовка до здавання крові

1. За три дні до здавання крові відмовтеся від прийому  анальгетиків і аспірину, а також  ліків, що їх містять (ці речовини погіршують зсідання крові).

2. Не вживайте алкоголь за 48 годин до здавання крові. Виключіть із раціону жирну, смажену, копчену, молочну їжу, соління.

3. Обов’язково виспіться і з’їжте легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді).

4. Не куріть за годину до здавання крові.

5. Не приходьте здавати кров, якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).

6. Під час огляду лікарем перед донацією відверто відповідайте на запитання і не приховуйте інформацію про вживання  ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання.

Після здавання крові: відпочиньте 10–15 хвилин,   2–3 години не піднімайте нічого важкого рукою, з якою  брали кров,  3–4 години не знімайте пов’язку і намагайтеся її не мочити, це вбереже вас  від появи синця, протягом  наступних  12 годин уникайте інтенсивних фізичних навантажень, протягом  двох діб повноцінно та регулярно харчуйтеся.

Інтервали між донаціями

Чоловіки можуть здавати кров не більше 5 разів на рік, жінки — не більше 4 разів на рік. Після п’яти регулярних донацій рекомендовано зробити перерву не менше 3 місяців.

Хто може бути донором

Донором може бути будь-який  дієздатний  громадянин  України  віком  від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених МОЗ України.

Чому бути донором крові — корисно (наукові факти)

• У донорів значно менший ризик серцево-судинних захворювань.

• Американська медична асоціація стверджує, що люди, які здавали кров щопівроку, мали менше інфарктів та інсультів.

• Масштабне дослідження фінських донорів показало, що здавання крові хоча б раз на рік знизило ризик хвороб серця на 88%.

• У донорів кращий баланс холестерину і нижчий його загальний рівень — отже, менша ймовірність серцево-судинних хвороб.

• У донорів менші ризики захворіти на рак легень, прямої кишки, шлунку та гортані. • У донорів менше проявів запалення та вищий так званий антиоксидантний статус, тобто їхній організм краще знешкоджує вільні радикали.

• Донору регулярно ( безоплатно)  роблять аналізи на  гемоглобін, ВІЛ, гепатити B та C і сифіліс.

• Річ не лише в тому, що донори зазвичай стежать за своїм здоров’ям. Можлива причина — зниження рівня неорганічного заліза, шкідливого для здоров’я. Зокрема, донорство крові зменшує ризик гемохроматозу. Це хвороба, коли іони заліза накопичуються в печінці та інших органах. Її симптоми перекриваються проявами інших недуг, і їх важко розпізнати та вчасно вжити заходів.

Будьте здорові та дбайте про ближнього!

ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».