Секретар Бердичівської міської ради Богдан Коляда, начальниця управління освіти і науки Валентина Адаменко, а також група керівників ліцеїв та гімназій бердичівської громади взяли участь у роботі тренінгового табору «Training Camp: впровадження шкільного громадського бюджету в українських громадах-2024». Педагогів та відповідальних осіб з органів місцевого самоврядування теоретично і практично готували до впровадження в громадах шкільного громадського бюджету (ШГБ).
Під час проведення кемпу, розповідає Богдан Коляда, розглянули кращі практики шкільного громадського бюджету, зокрема – приклади реалізації ШГБ-2024 в умовах війни від українських громад-учасниць. Вони розповіли, як проходила підготовка проєктів на початковому етапі у кожної індивідуально, поділились особливостями формування учнівської групи і конкурсної комісії, експертного оцінювання робіт та процесу голосування.
Разом з іншими запрошеними долучились до ряду тематичних семінарів:
- “Вступ до ШГБ”
- “Як успішно впровадити шкільний громадський бюджет”
- “Основи громадської участі”
- “Платформа e-DEM – “Електронна система голосування”
- “Лайфхаки шкільного громадського бюджету”
- “Реалізація проєктів-переможців: уникаємо несподіванок та досягаємо очікуваних результатів”.
Також взяли участь у спеціальних воркшопах:
- “Від ідеї до проєкту” в інтерактивному форматі в малих групах опанували навички використання інструментів для напрацювання проєктів та складання їх кошторисів, вивчали організацію і проведення гри ”UChange. Школа мрії”, користуватись цифровою матрицею розробки проєкту;
- “Експертиза проєкту”;
- “Інформаційна кампанія і голосування”.






Бердичівська МТГ, інформує секретар міської ради, стала однією з 8 громад-партнерів проєкту Ради Європи та EGAP, які мають повноваження на впровадження та реалізацію механізму ШГБ.
Передбачається, що після тренінгу за подальшої менторської підтримки експертів проєкту РЄ та тренерів від громад-учасниць ШГБ, нові учасники, серед яких і Бердичів, організують ШГБ в закладах загальної середньої освіти та проведуть три навчальні тренінги “Основи громадської участі”, після чого в кожному закладі загальної середньої освіти в протягом лютого-березня 2025 року учні розроблять і зареєструють в системі e-DEM проєкти, проголосують за них шляхом електронного голосування. Проєкти-переможці будуть реалізовані до кінця 2025 року, а їх результати вплинуть на розвиток шкільної спільноти.
Богдан Коляда сподівається, що у Бердичеві буде прийнято відповідне положення та передбачено певний бюджет для кожної школи Бердичівської МТГ на наступний рік, цей проєкт стане успішним і традиційним та дозволить досягти мети, закладеної у нього від самого початку.
Впровадження шкільного громадського бюджету, на думку посадовця, навчить молодь бердичівської громади бути креативною, продукувати ідеї, відстоювати їх та реалізовувати, усвідомлювати відповідальність за свій голос (адже голосування у згаданій вище електронній системі, акцентує увагу, є прозорим, чітким та дозволяє кожному приймати бажане рішення). ШГБ, вважає Богдан Коляда, передбачає виховання свідомих небайдужих громадян, відповідальних за себе, свої дії та майбутній розвиток України.






Організаторами тренінгового табору виступили швейцарсько-українська програма “Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади” (EGAP) Фонд Східна Європа за експертної підтримки проєкту Рада Європи: громадська участь “Зміцнення стійкості демократичних процесів через громадську участь в умовах війни та післявоєнний період” в партнерстві з громадською організацією Форум розвитку громадянського суспільства .