Стихійна торгівля вже стала звичним і невід’ємним атрибутом життя населення населених пунктів, районів та міст. Цьому сприяє не лише соціально-економічне становище в країні, а й те, що громадяни не замислюються над тим, в якій мірі можна нашкодити здоров’ю, якщо харчуватися зі стихійних ринків надаючи перевагу продуктам харчування, які реалізують із землі, не задумуючись про їх якість, де зберігались і як вони транспортувались, ким та в яких умовах вони виготовлені. Не зважають покупці і на бруд, що летить на продукти з вулиці від машин та з-під ніг перехожих, не згадують вони повідомлення у засобах масової інформації про гострі кишкові отруєння серед тих осіб, які вживали продукти, придбані у місцях стихійної торгівлі, вважаючи, що з ними цього не трапиться.
Споживачі не уявляють, який ризик тягне за собою здійснення покупок в несанкціонованих місцях торгівлі. Покупець, купуючи їжу на вулиці, бере відповідальність на себе та повинен усвідомлювати всі ризики для свого здоров’я.
Торгівля з рук у невстановлених місцях – це правопорушення, за яке передбачена відповідальність за статтею 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тому продавці стихійних ринків свідомо порушують законодавство та ставлять під загрозу здоров’я покупців. Також слід мати на увазі, що рішення про сплату штрафу виносить суд, тому на порушників покладається також сплата судового збору. До того ж поліція має право до розгляду питання судом вилучати всю продукцію, яка реалізовувалася незаконно, з подальшою її утилізацією.
Серед продуктів, які реалізовуються стихійно, найбільш небезпечними є м’ясо, ковбасні вироби, риба, молоко та молочні продукти. Купуючи такі харчі в місцях стихійної торгівлі слід пам’ятати, що це продукти невідомого походження, які можуть викликати харчові отруєння та токсикоінфекції в т.ч. ботулізм. Вживання молочної продукції невідомого походження (відсутні дані про стан здоров’я тварини та результати лабораторних досліджень продуктів), придбаної у громадян, які не пройшли медогляд та не мають допуску до роботи з харчовими продуктами — прямий шлях до інфекційних захворювань. Також слід утриматись від купівлі молока в пластикових пляшках, які є предметами одноразового використання і мають не завжди відоме походження (іноді пляшки збирають на смітниках і не завжди ретельно миють).
Необхідно не забувати про ще одну проблему, яку несе в собі стихійна торгівля – це небезпека розповсюдження африканської чуми свиней, яка останнім часом реєструється в сусідніх областях. Адже м’ясна продукція, яка реалізується на стихійних ринках знаходиться поза межами ветеринарно-санітарного контролю, і купуючи м’ясо невідомого походження, яке можливо вивезене спритними ділками з неблагополучних по африканській чумі пунктів, несвідомі громадяни будуть лише сприяти її розповсюдженні по області.
Бердичівське районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області НАГОЛОШУЄ: придбані продукти харчування у невстановленому місці, у випадкової людини, в умовах, що не відповідають нормам їх виготовлення та зберігання, у будь-який момент може обернутися великим лихом для покупця та його родини. Але на жаль, не завжди громадяни розуміють згубність та небезпеку для здоров’я придбання харчових продуктів у таких місцях. Необхідно, щоб усі мешканці міста та району налаштувались на боротьбу зі стихійною торгівлею.
Жодні адміністративні заходи з рейдовими перевірками повністю її не ліквідують, бо попит народжує пропозицію. Єдиний вірний шлях боротьби – не купувати продукти харчування у місцях стихійної торгівлі. Тож будьмо свідомими та обираймо безпечне харчування!
Бердичівське районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області