Бердичів

міська рада

У день храмового свята над фортечною брамою монастиря Босих кармелітів з’явився відновлений образ Матері Божої Бердичівської

DSC_0322-1

Одразу кількома знаковими подіями ознаменувалися цьогорічні Урочистості Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Бердичеві. В однойменній Базиліці Меншій, що діє при Всеукраїнському Санктуарію Матері Божої Святого Скапулярія, відзначили храмове свято. У рамках свята брати кармеліти презентували підсумки реконструкції Санктуарію за період близько 30 років. Окрім цього, у Верхньому храмі відбулася Святкова Меса, по завершенні якої усі присутні стали свідками відкриття над фортечною брамою монастиря оновленої фрески Матері Божої Бердичівської-Вітальної.

Серія урочистих івентів стартувала у залі Полонійного благодійного осередка «Кармель», в якому заступник настоятеля монастиря, відповідальний з боку Босих кармелітів зі відбудову бердичівської фортеці, отець Юзеф Кухарчик розповів про майже 30-річну історію відбудови монастиря – хто брав у ній участь, хто допомагав, з чого починали, і до чого дійшли станом на сьогодні.

У ролі слухачів виступили почесні гості урочистостей – Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Пьотр Лукасевич, представники Національного інституту Польської культурної закордонної спадщини «Полоніка», військові Війська Польського, єпископ Едвард Кава, посадовці владних та дипломатичних кіл Польщі. Українську сторону представили Бердичівський міський голова Сергій Орлюк та начальник управління культури та туризму Житомирської ОВА Анатолій Душко.

У 1996-му році, інформував отець Юзеф, ними було укладено договір з українською державою про отримання будівлі монастиря у постійне користування. Цим самим, акцентував увагу, отці взяли на себе відповідальність за стан будівлі. Яка на той час представляла собою мало не суцільні руїни – Верхній та Нижній храми, вежа, прибрамний корпус тощо. Заручившись підтримкою влади Польщі та благодійників з-за кордону, кармеліти включилися в роботу з відновлення святині.

Відбудова вимагала багато коштів та багато часу, продовжує отець Юзеф: потрібно було знайти фахових спеціалістів, визначитися, яким чином зробити все якнайкраще. Усі ці роки кармеліти жили й працювали з однією головною думкою, говорить заступник настоятеля монастиря: робиться це не для них, а для людей. Для прочан і для туристів, для віруючих і невіруючих, для бердичівлян та тих, хто вирішить приїхати до Санктуарію з різних куточків України й світу.

Наразі реконструкцію ще не завершено, резюмує кармеліт, попереду – ще чимало роботи. Але багато чого зроблено. Багато чого не видно стороннім особам – робіт під землею, зведення фундаментів тощо. І результати зробленого тішать кармелітську спільноту.

Урочисту Месу з нагоди храмового свята відправив єпископ Едвард Кава. Присутні у Верхньому храмі, з-поміж іншого, молилися за Батьківщину, просячи Господа та Діву Марію про припинення війни та довгоочікуваний мир. Лунали молитви за військовослужбовців, за тих, хто відвойовує мир та волю на фронті. Молилися за збереження життя й здоров’я.

По завершенні служби до присутніх звернулися отець Бенедикт Крок, Посол Польщі в Україні Пьотр Лукасевич, представник «Полоніки» Міхал Міхалскі, Анатолій Душко та Сергій Орлюк. Говорили, у тому числі, про плідну співпрацю причетних до відбудови монастиря сторін, про те, що Бердичів слугує містом, що єднає Польщу й Україну, про необхідність продовжувати дружбу, партнерство та взаємодопомогу.

У чорні часи війни, коли за свободу й життя своєї Батьківщини та її народу гинуть воїни, молитва нерідко рятує наших оборонців, зазначив у своєму виступі Бердичівський міський голова. Історія знає чимало свідчень, коли щире звернення до Господа приносило перемоги меншим за кількістю військам над більш численними й, здавалося б, потужнішими. Сергій Орлюк, за власним зізнанням, вірить у силу молитви та щиро радіє, коли відроджуються релігійні святині. Очільник бердичівської громади подякував за участь у  відродженні монастиря усім, хто доклав до цього зусиль – у тому числі братам-кармелітам, польській державі та польським інституціям, благодійникам, звичайним парафіянам. Зі свого боку запевнив, що місцева влада всіляко підтримуватиме процес реконструкції у рамках своїх повноважень.

Від 08-го грудня – дня храмового свята – кожного, хто перетинатиме браму бердичівської фортеці зустрічатиме образ Матері Божої Бердичівської. З цього місця Діва Марія вітала прихожан та гостей монастиря довгі роки, та у часи Другої Світової війни фреску було знищено. Знищили під час війни з нацистами, вирішили відновити – у часи війни з російськими агресорами. Ініціювали реконструкцію брати-кармеліти, фінансово та мериторично їх підтримав Національний інститут «Полоніка», відновив образ професор Академії образотворчих мистецтв у Варшаві, доктор Сильвестр Пенджієвскі.

Якщо значну частину виконаних за ці роки робіт не видно неозброєним оком, то Бердичівську Божу Матір бачитимуть усі, з піднесенням констатують кармеліти. Вона радо зустрічатиме людей та заохочуватиме їх більше відкриватися й довіряти Христу.