У позачерговому порядку члени комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій розглянули під час засідання питання щодо заходів з протидії пожежам у природних екосистемах.
За інформацією начальника РУ ГУ ДСНС України у Житомирській області Володимира Рейка, з початку року на території області сталося 596 пожеж: з них 223 пожежі – в природних екосистемах, знищено сухої рослинності на площі понад 257 га. На території Бердичівського району за цей час сталося 104 пожежі, з них 73 в природних екосистемах. У Бердичеві – 32 пожежі, з них 19 – суха трава, одна – на сміттєзвалищі. За 2024 рік на території Бердичівської територіальної громади сталося 154 пожеж, з них 86 – у природних екосистемах.
Не зважаючи на заборону спалювання сухої рослинності, констатував Володимир Рейко, громадяни продовжують нехтувати усіма застереженнями рятувальників, при цьому порушуючи елементарні Правила пожежної безпеки.
Саме від пожеж у природних екосистемах, вогонь є неконтрольованим та знищує усе живе на своєму шляху, наголосив начальник управління. А це і флора та фауна, лісові масиви, житлові, господарчі та садові будівлі. Відбувається значне забруднення довкілля та погіршення родючості ґрунтів.






Нагадав Володимир Рейко і про необхідність дотримання правил пожежної безпеки на полігонах твердих побутових відходів (сміттєзвалищах). Такі пожежі належать до складних і тривалих, гасіння яких вимагає залучення значних ресурсів, зусиль, засобів і часу. Прогнозування та попередження пожеж на полігонах (сміттєзвалищах) вкрай ускладнено, оскільки важко визначити можливі осередки підвищення температур через різну питому теплоємність відході. Доки вогонь або дим не вийшли на поверхню, виявити осередок загоряння візуально практично неможливо. Основною причиною виникнення пожеж залишається людська необачність і недбалість, нехтування правилами пожежної безпеки, необережне поводження з вогнем, порушення технологічного регламенту захоронення твердих побутових відходів.
Наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 01.12.2010 № 435, зазначив посадовець, затверджено «Правила експлуатації полігонів твердих побутових відходів». Ці Правила поширюються на полігони (сміттєзвалища), що діють, та на нові полігони, прийняті в експлуатацію. Керівництвом полігону побутових відходів (сміттєзвалища) має бути затверджено інструкцію про заходи пожежної безпеки, в якій встановлюються порядок і спосіб забезпечення пожежної безпеки, обов’язки та дії працівників у разі виникнення пожежі, включаючи порядок оповіщення людей і повідомлення про неї пожежної охорони, евакуації людей, тварин і матеріальних цінностей, застосування засобів пожежогасіння та взаємодії з підрозділами пожежної охорони.






З метою проведення роз’яснювальної роботи з населенням, продовжив начальник управління, працівниками Бердичівського районного управління проводяться профілактичні відпрацювання (рейди) населених пунктів громади, під час яких проводяться інструктажі серед населення з питань дотримання правил пожежної безпеки під час пожежонебезпечного періоду. Розповсюджено 175 екземплярів експрес-інформацій щодо попередження пожеж в екосистемах. У соцмережах постійно висвітлюються інформаційні матеріали попереджувального характеру.
У разі встановлені випадків самовільного випалювання сухої рослинності без дотримання вимог Порядку випалювання сухої рослинності або їх залишків, акцентував Володимир Рейко, на винних осіб складаються протоколи про адміністративне правопорушення за статтею 77 1 КУпАП.
З метою забезпечення протидії пожежам у природних екосистемах, сміттєзвалищах та забезпечення постійного моніторингу за станом пожежної безпеки РУ ГУ ДСНС України у Житомирській області надав низку пропозицій та рекомендацій Бердичівській міській раді та керівникам лісових господарств, розташованих на території громади.
Окрім вищезазначеного питання, під час засідання члени комісії заслухали інформацію щодо стану створення, накопичення, використання та збереження об’єктових і місцевих матеріальних резервів. Профільні спеціалісти доповіли про стан забезпечення захисту об’єктів критичної інфраструктури та про готовність місцевих служб, установ, організацій та підприємств до пропуску льодоходу, повеней та паводків у 2025 році.