Бердичів

міська рада

Під загрозою – надання ТОВ «КЕС» послуг з очищення стічних вод. Як запобігти екологічній катастрофі, вирішували на комісії з питань ТЕБ та НС.

DSC_0008_result

ТОВ «КЕС», що є єдиним надавачем послуг з очищення міських каналізаційних стоків, заявило про намір припинити надання цих послуг для МКП «Бердичівводоканал у зв’язку із закінченням строку дії договору. Наразі керівництво підприємства відмовляється його продовжувати, на що є офіційне письмове повідомлення.

Припинення надання послуг з 01.05. 2025 р означатиме, що значний об’єм неочищених стічних вод міської каналізації буде неконтрольовано скидатися у річку Гнилоп’ять, яка, своєю чергою, впадає у річку Тетерів. Це призведе до часткового обмеження водопостачання жителям міста. Що загрожує обернутися надзвичайною ситуацією техногенного характеру.

Вкрай критична ситуація стала причиною скликання позачергового засідання комісії громади з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Питання щодо можливого припинення надання послуг з очистки стоків розбили на кілька окремих пунктів: власне, оцінювали загрозу, що виникла, класифікували надзвичайну ситуацію та надали їй правову оцінку, сформували доручення ТОВ «КЕС» у контексті обов’язків, визначених у Статуті, визначили план дій на випадок припинення надання послуг, а також обговорили можливість залучення до вирішення проблеми державних служб обласного й державного рівнів.

Отже… Наслідком припинення ТОВ «КЕС» надання послуг з очистки стічних вод може стати масштабне забруднення водного об’єкту та небезпека для довкілля і здоров’я населення. Ситуація, за оцінкою фахівців-членів комісії, є вкрай критичною, оскільки без діючого підприємства, яке займається очисткою стоків, місто залишиться без належної утилізації стоків, що ставить під загрозу санітарно-епідеміологічну благополучність.

Окремо доповідачі зупинилися на потенційних наслідках такої ситуації.

  • Екологічні. Неконтрольований скид неочищених стічних вод призведе до забруднення р. Гнилоп’ять та р. Тетерів на значному протязі. У воді різко зросте вміст органічних забруднювачів, біогенних речовин та токсинів, що викличе зниження вмісту розчиненого кисню і масову загибель риби та інших водних організмів. Забруднені  стоки містять важкі метали, органічні та бактеріологічні забруднювачі, що спричиняють довготривале накопичення токсичних речовин у воді та донних відкладах​. Через течію забруднення може поширитися вниз по річці Гнилоп’ять, охоплюючи ширшу територію і потенційно впливаючи на інші громади. Таким чином, екологічна шкода може набути характеру масштабнішого за просто місцевого з необоротними наслідками для довкілля.
  • Санітарно-епідеміологічні. Скид неочищених каналізаційних стоків створює пряму загрозу здоров’ю населення. У стічних водах міститься велика кількість патогенних мікроорганізмів (кишкова паличка, віруси гепатиту, збудники дизентерії тощо). Потрапляння цих збудників у відкриті водойми може призвести до спалахів інфекційних захворювань серед населення, в тому числі, до епідемій вірусного гепатиту, черевного тифу, дизентерії чи холери​ при потраплянні забрудненої води в джерела питного водопостачання або при купанні. Вже за короткий час у прибережних районах може виникнути нестерпний сморід розкладання органіки, який поширюватиметься на житлові квартали. Це підвищить ризики паразитарних хвороб та погіршить санітарні умови проживання. Також існує небезпека вторинного забруднення ґрунтових вод, колодязів та криниць поблизу річки, що створює довготривалу загрозу для здоров’я людей.
  • Соціальні. Екологічна та санітарна криза неминуче спричинить соціальне напруження. Населення міста може зіштовхнутися з обмеженнями у використанні води та каналізації: щоб зменшити обсяг стоків, можливе тимчасове припинення або обмеження водопостачання для частини споживачів​, організація підвозу питної води автоцистернами та заборона на використання води з річки. Ці заходи негативно вплинуть на комфорт та санітарні умови життя тисяч мешканців. Існує ризик панічних настроїв, скарг і протестів з боку жителів, стурбованих можливим забрудненням довкілля та загрозою здоров’ю їхніх сімей. Окрім того, можливі юридичні наслідки визначені законодавством. У разі погіршення ситуації не виключено залучення до її вирішення вищих органів влади та оголошення зони лиха, що матиме серйозні соціально-економічні наслідки для громади.

ТОВ «КЕС» як виконавець комунальної послуги з водовідведення (очищення стічних вод) несе юридичні зобов’язання щодо безперервності надання цієї послуги споживачам, звертають увагу члени комісії. Відповідно до ст.16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», комунальні послуги повинні надаватися безперервно, за винятком перерв на проведення ремонтів чи ліквідацію аварій​.

Одностороннє припинення діяльності з очищення стоків через закінчення договору суперечитиме положенням Статуту та не належить до дозволених випадків і фактично порушує зазначений принцип безперервності. ТОВ «КЕС» зобов’язане  завчасно (не менше ніж за 10 днів) офіційно попередити споживачів та міську владу про припинення послуги, зазначили профільні спеціалісти. Більше того, незалежно від договірних відносин, скидання неочищених стоків у природні водні об’єкти є протиправним.

Якщо ТОВ «КЕС» припинить надавати послуги з очищення і допустить прямий скид стоків у Гнилоп’ять, це розглядатиметься як грубе порушення природоохоронного законодавства, що тягне адміністративну, а за тяжких наслідків – і кримінальну відповідальність,.

Враховуючи масштаб проблеми, вже зараз доцільно налагодити координацію з обласною військовою адміністрацією та профільними державними службами, переконані члени комісії. Місцева влада, за їхнім переконанням, має діяти рішуче і негайно в межах закону, щоб забезпечити безперервність життєво важливої послуги водовідведення. Органи місцевого самоврядування (ОМС) мають обмежені повноваження щодо втручання у діяльність приватних підприємств. Таке втручання можливе лише за певних умов та в межах, визначених законодавством України. Згідно зі статтею 18 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відносини ОМС з підприємствами, що не перебувають у комунальній власності, будуються на договірній і податковій основі та в межах повноважень, наданих законом.

Алгоритм дій може виглядати наступним чином:

  • Оголошення режиму підвищеної готовності або надзвичайної ситуації (локального рівня): це наддасть формальні підстави залучати всі необхідні сили і ресурси, а також звертатися за допомогою до обласної державної адміністрації та ДСНС. Рішення про встановлення відповідного режиму може бути прийнято комісією ТЕБ та НС.
  • Залучення підприємства до ліквідації аварійних робіт: навіть якщо ТОВ «КЕС» наполягає на припиненні договору, влада має право зобов’язати його забезпечити мінімально необхідне функціонування очисних споруд у період загрози. На підставі статті 20 Кодексу цивільного захисту суб’єкти господарювання зобов’язані брати участь у здійсненні заходів цивільного захисту та ліквідації НС в межах своїх можливостей. Тому вимога продовжити очищення стоків хоча б у короткостроковому періоді (або до моменту передачі споруд новому оператору) є правомірною.

У разі відмови керівників підприємства виконати рішення комісії, це може кваліфікуватися як невиконання законних розпоряджень в умовах НС, що тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність.

За результатами опрацювання винесених на розгляд питань, комісія з питань ТЕБ та НС ВИРІШИЛА:

  • Звернутися до прокуратури, поліції, СБУ та Антимонопольного комітету України щодо правомірності дій ТОВ «КЕС» у період воєнного стану.
  • Вважати ситуацію такою, що містить ознаки надзвичайної ситуації техногенного характеру. У разі загрози зупинки роботи очисних споруд визначити рівень НС як місцевий через потенційне забруднення території за межами підприємства.
  • Зобов’язати ТОВ “КЕС” забезпечити безперебійну роботу очисних споруд. Керівництву ТОВ “КЕС” невідкладно вжити всіх заходів для продовження надання послуг підприємства з очищення стічних вод у штатному режимі. Укласти новий договір з МКП «Бердичівводоканал».

Низку доручень та рекомендацій отримали усі залучені служби та організації.