Бердичів

міська рада

Кашлюк: основні правила безпеки та 5 аргументів на користь щеплення

Дизайн-без-названия-1-1

Кашлюк – це вкрай заразне захворювання дихальних шляхів, викликане бактерією. Кашлюк легко поширюється від людини до людини, головним чином повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. Багато дітей, які заразилися кашлюком, страждають від нападів кашлю протягом 4-8 тижнів. Найбільш небезпечне це захворювання для немовлят.

З 2023 року в Україні почала зростати захворюваність на кашлюк (коклюш). За перші два місяці 2024 року зафіксовано 515  випадків захворювання, за аналогічний період минулого року було зареєстровано тільки 27 випадків. Таке зростання захворюваності відбувається за рахунок накопичення значної кількості нещеплених дітей. 95,9% усіх захворілих — діти, 4,1% — дорослі. Найчастіше хворіють діти у віковій групі від 1 до 9 років, рідше 10-14 років. 

Найбільша кількість випадків захворювання на кашлюк у 2023 році зареєстрована у Волинській області (182), в той же час за два місяці 2024 року по кількості випадків лідирує  Рівненська область (111 випадків).

Симптоми

Першими ознаками кашлюку є помірний жар, нежить, кашель, який, як правило, переходить у судомний кашель. У немовлят це може супроводжуватися періодами тимчасового припинення дихальних рухів (апное). Пневмонія є відносно поширеним ускладненням від кашлюку, рідше виникають конвульсії і ураження головного мозку (енцефалопатія).

Симптоми, зазвичай, з’являються через 7-10 днів після інфікування. При перших симптомах, негайно звертайтеся до лікаря.

Рекомендації батькам

Для того, щоб вберегти вашу дитину від кашлюку, вона повинна отримати рекомендований курс щеплень. Якщо у вашій сім’ї є старші діти і ви плануєте поповнення, пам’ятайте, що старші діти, які не отримали всі щеплення від кашлюку, несуть загрозу немовляті.

Якщо вашій дитині поставили діагноз “кашлюк”, ви повинні дотримуватися правил, які полегшать перебіг  хвороби, а саме:

1. Дитина повинна перебувати у тихій, мало освітленій кімнаті.

2. Не турбуйте малюка зайвий раз.

3. Постійно провітрюйте кімнату.

 4. Годувати хворих дітей слід малими порціями, після нападу кашлю.

5. Бережіть дитину від впливу подразників, що провокують напади кашлю.

Важливо не залишати дитину під час нападу на самоті. Коли він почався, потрібно посадити дитину на коліна та тримати, трішки нахиливши вперед. Ви повинні бути з дитиною поруч, поки вона не почне рівномірно дихати після кашлю. Спіть з дитиною в одній кімнаті, щоб під час нападу кашлю бути поруч.

Батьки повинні вміти визначати частоту серцебиття, дихання, тривалість нападу кашлю та дотримуватися рекомендацій лікаря.

Вакцинація проти кашлюку

Згідно з національним календарем профілактичних щеплень, дітям в Україні роблять чотири щеплення проти кашлюку: у 2, 4, 6 і 18 місяців. За відсутності можливості провести вакцинопрофілактику в ці терміни необхідно звернутися до педіатра, який складе індивідуальний план вакцинації.

Щеплення виконується вакциною АКДП, яка одночасно захищає дитину від трьох захворювань (кашлюку, дифтерії та правця). Кашлюк у щеплених дітей протікає в легкій формі без ускладнень.

Щеплення від кашлюку також  необхідно робити вагітним на терміні 27-36 тижнів. Завдяки вакцинації у вагітної жінки виробляються антитіла до Bordetella pertussis, які передаються через плаценту плоду. У результаті чого щеплення захищає жінку від інфікування, а також знижує ризик зараження дитини протягом перших двох місяців життя.

Чому важливо щепитися від даної  бактеріальної  інфекції?  Надаємо 5 відповідей:

1. Це специфічний та високоефективний колективний захист від  інфекційних  хвороб. Імунізація виконує два завдання: «захист людини» та «захист суспільства».   Якщо рівень охоплення населення вакцинацією становить 95–98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет, який запобігає епідемії. Також колективний імунітет захищає  тих  громадян, які мають протипоказання для вакцинації.

2. Захист  новороджених  дітей  від   інфекцій  в перші роки  свого життя. Протягом трьох-шести місяців після народження немовля має материнські антитіла, які захищають його від інфекційних захворювань. Коли материнський захист зникає, діткам вводять вакцинні препарати (антигени) для вироблення власної захисної реакції

3. Посилення дії  імунної  системи  організму.  Коли вакцина потрапляє в організм, імунна система уважно вивчає її, запам’ятовує і починає виробляти спеціальні речовини для її знищення. Ці речовини діють вибірково, у людини виробляється специфічний імунітет. Вакцина «навчає» імунну систему, готуючи її до боротьби з «повноцінною» інфекцією.

4. Довготривалий захист  організму  від  збудника  кашлюкової  інфекції. Деякі вакцини стимулюють розвиток імунітету з першого разу, інші доводиться вводити повторно. Це так звана ревакцинація – захід, спрямований на підтримку імунітету, виробленого попередніми щепленнями. Таким чином, потрапляючи в організм, вакцина від кашлюку   викликає  таку  ж перебудову імунної системи, яка відбувається в результаті справжнього зараження хворобою

5. Користь суспільству. Загалом вакцинація приносить  чисту користь суспільству.  Вакцини  часто відомі своєю  високою рентабельністю інвестицій в охорону здоров’я, особливо з огляду на довгострокові наслідки.  Дослідження показали, що співвідношення користі від вакцинації до витрат на них, може суттєво відрізнятися — від 27:1 для дифтерії/кашлюку. Високу рентабельність інвестицій, яку приписують щепленням, полягає в зменшенню витрат Уряду на лікування  інфекції та збереження здоров’я всього населення.

Будьте здорові та бережіть себе!

ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».

Останні новини